معرفی چند کتاب سینمایی

, , ۱ دیدگاه

نام کتاب : مبانی کارگردانی فیلم

نویسنده : نیکلاس پروفرس

ناشر : انتشارات فوکال پرس

چاپ اول : ۲۰۰۵

صفحات : ۲۸۷ صفحه

توضیحات : کتابی مقدماتی درباره‌ی آموزش کارگردانی فیلم. از جهاتی شبیه کتاب‌های استیو دی کتز است (که به فارسی هم ترجمه شده اند). دارای هفده فصل می باشد و ساختار منسجم و خوبی هم دارد. راجع به فیلم‌نامه‌نویسی هم مطالبی دارد.

 

نام کتاب : ساخت فیلم‌های کم هزینه

نویسنده : پل هاردی

ناشر :  کتاب‌های جیبی واجب

چاپ اول: ۲۰۰۴

صفحات :  ۱۶۰  صفحه

توضیحات : انتشارات کتاب‌های جیبی واجب(یا جیبی واجب!)Pocket Essential به خوبی در ایران شناخته شده است. چند جلد کتاب از مجموعه سینمایی این ناشر که هر کدام درباره ی یک کارگردان است در ایران ترجمه و چاپ شده است از جمله هیچکاک، کوبریک، لینچ، برداران کوئن و… کتاب مزبور هم توصیه های جالبی برای ساخت فیلم هایی با بودجه های چندرغازی دارد!. البته در مورد ایران زیاد کارآمد نیست ولی خواندنش توصیه می شود.

 

 

نام کتاب : راهنمای کامل ساخت موسیقی فیلم

نویسنده : ریچارد دیویس

ناشر : انتشارات برکلی

چاپ اول : ۲۰۰۰

صفحات : ۳۸۴ صفحه

توضیحات : ریچارد دیوس آدم را یاد سید فیلد می اندازد که تعداد زیادی کتاب من باب آموزش فیلم‌نامه‌نویسی دارد ولی خودش یک فیلم‌نامه‌ی درست و حسابی ننوشته است که فیلم نسبتاً مشهوری از رویش ساخته باشند!،. نام ریچارد دیویس هم در زمینه موسیقی فیلم کمتر شنیده شده است ولی به‌هرحال اینطور که از شواهد و قرائن برمی آید کتاب خوبی‌ست. حداقل در فروم سایت های مختلف چنین می گویند.

 

 

نام کتاب : دیوید کراننبرگ: مولف یا فیلم ساز؟

نویسنده : مارک برانینگ

ناشر : انتشارات اینتلکت، شیکاگو

چاپ اول : ۲۰۰۷

صفحات : ۲۱۰

توضیحات : بدین‌جهت این کتاب را معرفی می‌کنم که دیوید کراننبرگ یکی از فیلم سازان  مورد علاقه‌ی من است که تمامی فیلم هایش را از Rabid تا Eastern Promises دیده‌ام!. فیلمساز بی‌نهایت بزرگی‌ست هرچند بعضی منتقدان برجسته کشور ما(!) فیلم هایش را مشتی تصاویر مهوع می‌خوانند! (همان‌هایی که خیلی هم آشغال‌فیلم‌های جالویی را ستایش می‌کنند!). کتاب حاوی شش فصل است که هر فصل به یکی از فیلم‌های استاد اختصاص دارد: ویدئودروم، دوقلوها، صور عریان، برخورد، اگزیستنس، عنکبوت. متاسفانه مولف کتاب خیلی از فیلم های استاد را نادیده گرفته که این یکی از نقاط اساسی کتاب است که باعث می شود کتاب مرجع کاملی برای هواداران سینمای کراننبرگ نباشد. ولی به هر روی نکته های خواندنی بسیاری دارد.

 

 

 

 

یک دیدگاه

 1. علیرضا

  09/07/2010, 05:07 ب.ظ

  سلام
  خیلی زحمت کشیدین
  حداقل اونایی رو که تو ایران ترجمه شدن رو انتشاراتشون رو مینوشتین
  با سپاس

  پاسخ

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد