بهاریه: واى اگر سال بعد هم سال بد باشد

, , ارسال دیدگاه

 

از سررسید که خانه‌تکانى مى‌کنیم، روزهاى زیادى را مرتکب نشده‌ایم؛ از سر گذرانده‌ایم. راستى چندمین بهارى ست که به یاد داریم؟

حقیقت این است که ما آدم‌ها اقلیم خودمان را داریم، فصل‌هاى خودمان را؛

«آقاى سیبرى»، یکى از دوستان من، نسبت روشنى با آفتاب ندارد، ترجیح مى‌دهد روزها کوتاه‌تر و شب‌ها کشیده‌تر باشند و فکر مى‌کند دوستى یعنى بلندترین خواب زمستانى در کنار هم.

دوست دیگرى دارم که همه چیزش موسمى‌ست، موسمى مى‌خندد، آن‌قدر که گاهى صاعقه‌ى خندیدنش گوش رفاقت را کر مى‌کند، موسمى عاشق مى‌شود و چه اشک‌ها که شبیه سیل مصیبت نمى‌بارد و بعد یکهو همه چیز تمام مى‌شود؛ عشقش، اشک‌هایش، حتى دوستی‌اش…

بگذریم از رفقاى یک فصلى و دو فصلى …. این روزها همه جا صحبت از «خانم بهار» است؛ از آن خانم‌هاى زیبا و خوش‌مشرب که در هر جمع و انجمنى دل‌ربایى مى‌کند، یک عده دنبالش مى‌افتند و تا مى‌خواهند کامى بگیرند خانم زیبا غیب شده است. راستش را بخواهید خانم بهار دل من را هم لرزانده ولى خدا را شاهد مى‌گیرم هیچ‌وقت دنبالش نیفتاده‌ام یعنى من اعتدالش را دوست داشته‌ام، امیدى که در حرف‌ها و حرکات موقرش موج مى‌زند. دوستش داشته‌ام بی این‌که بخواهم تصاحبش کنم. همین امروز هم که دارم براى شما از زیباییش مى‌گویم نیّتم خیر است، مى‌خواستم بگویم بهار درون همه‌ى ما هست، همه‌ى ما که چهار فصلیم و به اعتدال درون ایمان داریم، کافى‌ست به بهار راه بدهیم که بیرون بیاید، قدم بزند و دل‌برى کند!

حتما بعضى از شما مى گویید، دل خوش سیرى چند؟ شاید حتی حکم صادر کنید که فلانى چه سر بى‌دردسرى دارد اما باور کنید من هم مى‌ترسم، اضطراب دارم و هر وقت قرار است چیزى نو شود ترس برم مى‌دارد که نکند به اندازه‌ى کهنه‌اش هم دل‌چسب نباشد ولى چاره چیست جز امید، جز آرزوى این‌که قطار عمر بر ریل خوبى افتاده باشد… بیایید خیلى خوب باشیم و خوب‌تر بیندیشیم.  خدا را چه دیدید؛ شاید سال بعد «سال بد» نباشد… سال نو مبارک.

 

«خانه تکانی»

همین که با کاغذپاره هاى شعر من

شیشه ها را برق بیندازى

یعنى

چیز دیگرى به پنجره بدهکار نیستم

به آینه

میزها   گلدان‌ها

بهار به من بدهکار است

که در هر خانه‌تکانى

گمشده‌اى را  مى‌یابى

لنگه‌ى گوشواره

عکس یادگارى

قبض فراموش‌شده‌ى خشکشویى

اما هر بار

پاکت سیگارى گم مى‌شود

عکس یادگارى

کاغذ شعرى…

(حسن شهابى)

 

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد