پرونده‌ای برای «نفس عمیق»

, , ۴ دیدگاه

5

چند وقت پیش سعید امینی بازیگر نقش کامران نفس عمیق (پرویز شهبازی) مرد؛ به همین سادگی. در این سال‌ها منصور با چند حضور کوتاه افتضاح در چند فیلم خودش را حسابی ضایع کرده، پرویز شهبازی هم دیگر جای تردیدی باقی نگذاشته که نفس عمیق از دستش سر خورده. مریم پالیزبان هم فیلم دیگری بازی کرده و… کلاً همه چیز دست به دست هم می‌دهد تا فرامتن نفس عمیق حسابی حال‌مان را بگیرد و مثل بچه آدم بفهمیم که «این فقط یک فیلم» است و نه هیچ چیز دیگر. و این آدم‌ها آن‌قدرها هم دست‌‌نیافتنی و دوست‌داشتنی نیستند. اما اگر نمی‌خواهیم نباید بگذاریم این اتفاق بیفتد. بر پدر فرامتن، وقتی متن هم‌چنان آن‌جاست؛ بغض و اندوهی که به سرنوشت سرجوانی یکی‌دو نسل گره خورده. رسم احمقانه این است که هر ایرانی خودش را متعلق به نسل سوخته بداند. مهم نیست متولد دهه ۱۳۴۰ باشد یا شصت یا هفتاد. کلاً همه دور هم در حال سوختنیم انگار. برای بروبچه‌های نفس عمیق باید صفت شایسته‌تر و واقع‌بینانه‌تری در نظر گرفت؛ آن‌ها نسل طغیانگر منقرضی هستند که به هر اقتداری شیشکی می‌زدند. باید نابود می‌شدند. شدند.

این پرونده بهانه‌ی نگاه دیگری است به نفس عمیق؛ به احترام حال خوبش که دست‌کم هنوز هم خوب است.

 

نفس عمیق؛ فیلم کالت سینمای ایران (بهنام شریفی)

 نفس عمیق؛ تصویری متفاوت از تهران (بهمن شیرمحمد)

نگاهی به جایگاه «نفس عمیق» در سینمای ایران (امیررضا تجویدی)

 «نفس عمیق» از دید شخصیت‌هایش (مرتضی مؤمنی)

نفس عمیق؛ شناسنامه‌ی تاریخی دهه‌ی شصتی‌ها (شاهد طاهری)

 

 

۴ دیدگاه

 1. پ-ب

  12/03/2013, 10:16 ب.ظ

  با تشکر فراوان از همه ی عزیزانی که در تهیه این پرونده نقش داشتند

  پاسخ
 2. اسماعیل

  12/08/2013, 06:04 ب.ظ

  اگه تعصب هم فامیل بودن رو کنار بذارم(چه تعصب احمقانه ای!خوشبختانه اهل این تعصبات احمقانه نیستم) باید بگم با این نظرتون که نفس عمیق از دست شهبازی «سر»خورد موافقم(البته عیار ۱۴ رو همچنان دوست دارم.دربند هم که دیگه آب سردی بود بر پیکر ماهایی! که منتظر یه فیلم خوب و درخور سن و سال و تجربه این کارگردان خوش تیپ بودیم.حیف از این همه توجه…

  پاسخ
 3. فرید.ح

  12/19/2014, 10:48 ق.ظ

  به نام خدا
  انصاف نیست که میگید نفس عمیق از دست شهبازی سر خورده . مگه شرکت لبنیات که از دستش سر خورده باشه یه سال خوب باشه. یعنی چون ما فقط نفس رو دوست داریم عیار و دربند و … همه آب سرد شدن. شهبازی چون آدم آکادمیک و کلاسیک طوریه و تعمدیه چون هنوز مطالعاتش ادبیات کلاسیکه و لذت هم میبره حرف خیلی جدیدی از لحاظ فرم نمیزنه ما این گاردو گرفتیم که درست نیست.

  پاسخ

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد