حاشیه‌های خواندنی در مورد سریال «۲۴»

, , ارسال دیدگاه

ـ قرار بود هر اپیزود یک ساعت به صورت ریل‌تایم باشد اما در عمل، هر بار موقع پخش پیام‌های بازرگانی سه دقیقه تدریجاً به تایمر افزوده می‌شود. سه دقیقه‌ی آخر هم صرف دیدن تبلیغات تجاری، تبلیغات شبکه‌ی تلویزیونی‌ای که سریال را نمایش می‌دهد و صحنه‌هایی از اپیزود بعد می‌شود.

ـ دنیس هایزبرت در زمان تولید سریال مرتب از ساحل شرقی به لس‌آنجلس در رفت‌وآمد بود، چون هم‌زمان مشغول بازی در فیلم دور از بهشت (۲۰۰۲) تاد هینز بود.

ـ حین فیلم‌برداری فصل ۴، یک قسمت ۶ دقیقه‌ای هم مخصوص نسخه‌ی آمریکایی دی‌وی‌دی فصل ۳ فیلم‌برداری شد. در این قسمت جک کارش در CTU را از دست می‌دهد، یکی از آنتاگونیست‌های فصل ۴ وارد آمریکا می‌شود و جک یک لحظه‌ی صمیمانه با دوست‌دختر جدیدش دارد. این قسمت در هیچ‌کدام از نسخه‌های اولیه‌ی منتشرشده، موجود نیست. با این حال می‌توان آن را در دی‌وی‌دی‌های مخصوص انگلستان و آلمان دید. نسخه‌ی طولانی تر بخش مذکور (همان‌طور که جون کاسار کارگردان در مستند ضمیمه‌ی دی‌وی‌دی می‌گوید)، در دی‌وی‌دی فصل ۴ منتشرشده در انگلستان موجود است.

ـ کیفر ساترلند حین بازی در فصل ۵، برای سه فصل بعد قرارداد امضا کرد.

ـ در فصل ۲، زخم قوزک پای تونی آلمیدا به متن اضافه شد چون بازیگر این نقش، کارلوس برنارد، وقتی در یکی از زمان‌های استراحت حین فیلم‌برداری مشغول بسکتبال بازی کردن بود، واقعاً قوزک پایش آسیب دید.

ـ اسم هریس یولین که در نقش راجر استنتن دوباره در فصل ۲ ظاهر می‌شود، اصلاً در تیتراژ اول و آخر نیامده است. اسم همه‌ی بازیگران مهمان یا آن‌هایی که در سریال بازگشت کوتاهی دارند باید با اسم یک یا دو بازیگر دیگر همراه می‌شد، اما یولین می‌خواست اسمش به‌تنهایی ظاهر شود و چون این قضیه امکان‌پذیر نبود، تصمیم گرفت که اصلاً اسمش در تیتراژ نیاید.

ـ کمی که از فصل ۲ گذشت، پای کیفر ساترلند وقتی داشت تریلرش را از گاراژ خارج می‌کرد آسیب دید. بنابراین برای این‌که شلیدن او توجیه داشته باشد یک صحنه‌ی کوتاه نوشته شد که در آن جک باوئر باید بعد از سقوط یک هواپیما، یک قطعه شراپنل (گلوله‌ی ضد نفر) را از پایش بیرون بکشد.

ـ حین فیلم‌برداری فصل ۲، یوزپلنگ آمریکایی‌ای که قرار بود در داستان الیشا کاتبرت را تهدید کند، گازش گرفت. قضیه به این صورت بود که قبل از شروع فیلم‌برداری، مربی حیوان پیشنهاد می کند که او با یوزپلنگ «دیدار» کند. وقتی کاتبرت در حال نوازش بوده، یوزپلنگ دستش را گاز می‌گیرد. عوامل هم سریعاً او را به بیمارستان می‌برند و در آن‌جا جای زخم را پانسمان می‌کنند و آمپول ضدکزاز به کاتبرت می‌زنند.

ـ در فصل ۳، هر بار که جک به بازداشتگاه محل نگه‌داری سالازار می‌رود، دوربین‌های امنیتی فعالیت‌های او را ضبط می‌کنند. علائم و مشخصات کناری این ویدئوهای امنیتی که توسط مرکز نگهبانی ضبط می‌شوند، نشان می‌دهد که همه‌شان فقط با دوربین شماره‌ی ۲۴ گرفته شده‌اند.

ـ همه‌ی بازیگران مجبور بودند هر پنج روز یک بار به آرایشگاه بروند و موهای‌شان را مرتب کنند.

ـ تمام کردن کل یک فصل، یعنی مجموع مراحل پیش‌تولید و پس از تولید، ده و نیم ماه طول می‌کشید.

ـ جک باوئر اولین نقش ثابت کیفر ساترلند در یک سریال تلویزیونی بود.

ـ در فصل‌های ۱ و ۶ یک کارمند CTU هست به نام میلو پرسمن (با بازی اریک بلفور). در داستان «جسد» از کتاب فصل‌های مختلف نوشته‌ی استفن کینگ، کاراکتری هست به نام میلو پرسمن که صاحب یک اسقاط‌فروشی است. راب راینر در سال ۱۹۸۶ بر مبنای این داستان فیلمی ساخت به نام کنارم بمان که کیفر ساترلند در آن بازی کرد.

ـ تقریباً ۲۵ ساعت تصویر خام برای هر اپیزود سریال وجود داشت که بعد از تدوین به حدود ۴۰ دقیقه می‌رسید.

ـ جلوجلو به بازیگران گفته نمی‌شد که در اپیزود بعدی چه اتفاقاتی قرار است بیفتد، بنابراین آن‌ها نمی‌دانستند در بقیه‌ی قسمت‌های سریال حضور دارند یا نه.

ـ بجز جک باوئر، کاراکتر گلن مارشاور (مأمور آرون پیرس)، تنها کسی است که در هر هفت فصل اول حضور داشته است.

ـ هم دنیس هایزبرت (دیوید پالمر) و هم پنی جانسن (شری پالمر)، در تریلر سیاسی قدرت مطلق (۱۹۹۷) با بازی و کارگردانی کلینت ایستوود، نقش‌های مکمل داشتند.

ـ در اپیزود پنجم فصل چهارم، تلفن دبی زنگ می‌خورد و یک شماره تلفن معتبر کالیفرنیا روی صفحه‌ی تلفن ظاهر می‌شود. خیلی از هواداران سریال متوجه این قضیه شدند و با این شماره تماس گرفتند. بعضی از آن‌ها صدای یک پیام‌گیر را شنیدند که می‌گفت شما با تلفن پشتیبانی ۲۴ تماس گرفته‌اید، پیغام‌تان را بگذارید. بعضی دیگر هم با افراد مختلفی مثل جوزف هاجز (طراح صحنه) و بازیگرانی چون کیم ریور (آدری رینز) و کارلوس برنارد (تونی آلمیدا) صحبت کردند. هاجز بعدها در مصاحبه‌ای گفت که جون کاسار کارگردان این ایده را مطرح کرده که یک «تلفن هواداران» داشته باشند. چون هردوی‌شان از مخفی‌کاری در مورد لوکیشن‌های جدید حوصله‌شان سر رفته بود و می‌خواستند با مخاطب‌ها برخورد مستقیم داشته باشند. هاجز این را هم گفت که در هفته‌ی اول خط مذکور حدود هشتاد هزار بار زنگ خورد.

ـ بنا بر گفته‌ی گریگوری ایزین، یکی از بازیگران سریال، وقتی عوامل و بازیگران ۲۴ با یک تور به واشنگتن دی‌سی رفته بودند متوجه شدند که قاضی اعظم، کلارنس توماس، از طرف‌داران پروپاقرص سریال است.

ـ در رأی‌گیری مجله‌ی امپایر درباره‌ی ۵۰ سریال تلویزیونی برتر تاریخ، ۲۴ در رده‌ی ششم قرار دارد.

ـ از سال ۲۰۰۸، ۲۴ تنها سریال فاکس است که جایزه‌ی امی در رشته‌ی بهترین سریال درام را برده است.

ـ فامیلی جک از کاراکتری می‌آید که قبلاً در سریال نیکیتا (۱۹۹۷) دیده‌ایم (پیتر باوئر فصل اول، اپیزود ۶). تکنیک مشهور تقسیم کردن صحنه هم قبلاً در نیکیتا (فصل اول، اپیزود ۳)، استفاده شده بود. از طرفی تکیه‌کلام معروف جک «هرچی که لازم باشه» را مایکل و مادلین در فصل اول نیکیتا گفتند.

ـ شش بازیگر اصلی فیلم سینمایی پلیس‌آهنی در طول سریال ۲۴ نقش‌های مهمی بازی کردند: پیتر والر؛ در پلیس‌آهنی سرکار الکس مرفی و در ۲۴ کریستوفر هندرسن، کرتوود اسمیت؛ در پلیس‌آهنی کلارنس بادیکر و در ۲۴ سناتور بلین مه‌یر، ری وایز؛ در پلیس‌آهنی لئون نش و در ۲۴ جانشین رییس‌جمهور هال گاردنر، پل مک‌کرین؛ در پلیس‌آهنی امیل آنتونوفسکی و در ۲۴ گِرَم، جسی دی گویینز؛ در پلیس‌آهنی جو کاکس و در ۲۴ آلن هیز، و بالاخره ادوارد ادواردز در پلیس‌آهنی منسن و در ۲۴ کلنل لمب.

ـ در مرحله‌ی پیش‌تولید فصل ۷، تهیه‌کننده‌های اجرایی و نویسندگان سریال به شدت اعتقاد داشتند که اکشن داستان باید از لس‌آنجلس به نیویورک منتقل شود. احساس می‌کردند که لس‌آنجلس به اندازه‌ی کافی در شش فصل قبل هدف حملات تروریستی قرار گرفته و لوکیشن داستان باید تغییر کند. ولی سر این با گروه بحث داشتند که فصل ۷ در نیویورک باشد یا واشنگتن دی سی. بالاخره هم ناحیه‌ی کلمبیا انتخاب شد. دلیلش را هم این‌طور اعلام کردند که چون بخش عمده‌ی فیلم‌برداری اصلی باز هم در لس‌آنجلس صورت می‌گیرد،‌ بازسازی واشنگتن دی سی با استفاده از لوکیشن‌های لس‌آنجلس راحت‌تر است تا بازسازی باورپذیر نیویورک. گروه تولید قبل از شروع اعتصاب انجمن نویسندگان آمریکا در نوامبر ۲۰۰۷، سه بار به واشنگتن دی سی رفتند و نماهایی گرفتند. بقیه‌ی نماها در مرحله‌ی پس از تولید با استفاده از تکنیک پرده‌ی سبز وارد سریال شد.

ـ دو بازیگر بودند که با یک کاراکتر متفاوت به ۲۴ بازگشتند؛ اولی امید ابطحی بود که در فصل ۴ اپیزود ۱۳ نقش صفا را داشت و در فصل ۷ اپیزود ۲۰ نقش جبران الزریان. دومی هم تونی تاد بود که در روز ۳ نقش کارآگاه نوریس و در روز ۷ و رستگاری نقش ژنرال جما را داشت.

ـ شری جونز به مجله‌ی نیوزویک گفت که الگوهایش برای شخصیت‌سازی کاراکتر رییس‌جمهور آلیسون تایلر، النور روزولت، گولدا مه‌یر و جان وین بوده است. جونز در فیلم آملیا (۲۰۰۹) نقش النور روزولت را بازی کرد.

ـ شان آستین به این دلیل در ۲۴ نقش گرفت که برای ماساژدرمانی به همان‌جایی می‌رفت که جویل سرنو تهیه‌کننده‌ی سریال می‌رفت. بعد از آشنایی، وقتی مشخص شد که آستین یکی از هواداران سریال است، سرنو هم نقش لین مک‌گیل را به‌ او پیشنهاد کرد.

ـ در همه‌ی فصلهای زوج (۲، ۴، ۶، ۸) یک خطر هسته‌ای آمریکا را تهدید می‌کند.

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد