معرفی کتاب سینمایی

, , ۶ دیدگاه

 

امروزه روز با پیشرفت چشمگیر صنعت دیجیتال و پروسه‌ی دیجیتالی‌شدن سخت‌افزارها و نرم‌افزاری‌شدن امور، دیگر وسایل قدیمی کم‌کم دارند راه خویش را به سوی موزه‌ها و لای کتاب‌ها می‌یابند. صنعت سینما هم از این قاعده مستثنا نیست. بطورمثال انواع تکنیک‌های تدوین غیرخطی(کامپیوتری) جای‌گزین دستگاه سنگین موویولا شده‌اند تا میزان خطا به حداقل رسیده و میزان راحتی کار به حداکثر برسد. به همین ترتیب آنچه که دارد به خوبی رخ می‌نمایاند جایگزینی دوربین‌های ۳۵ میلی‌متری با دوربین‌های DV و یا HD ست(هر چند کم). در نفس این جریان این حقیقت نهفته‌ست که گرایش جوانان (بدلیل علاقه ذاتی این نسل به دیجیتال) به سوی سینما فزونی یافته و در نتیجه باعث کناره‌گیری اجباری پیرمردهایی شده‌ست که نمی‌خواهند و یا نمی‌توانند خود را با انقلاب دیجیتال همراه و همساز کنند.

برای یادگیری فنون و تکنیک‌های سینمایی هیچ‌چیز بهتر از کار عملی و کاربردی با دستگاه‌های ساخت فیلم نیست. می‌توانم بطور قطع بگویم که تقریبا از آموزشگاه‌ها و مراکز آموزش فیلم‌سازی هیچ چیز خاصی یاد نمی‌گیرید. برای اثبات حرفم می‌توانید به آمار رجوع کنید و ببینید که تقریبا هیچ فیلم‌ساز بدردبخوری(دقیقاً با همین لفظ) از این آموزشگاه‌ها بیرون نیامده‌ست. راه حل دیگر رجوع به کتاب است. منتها کتاب‌هایی که دربازار هستند معمولا دارای ۲ مشکل عمده‌اند: ۱) اکثراً قدیمی و تاریخ مصرف گذشته‌اند و سینمای دهه‌ های اخیر را پوشش نمی‌دهند. ۲)معمولاً دارای ترجمه‌های بد و پر از غلط هستند.

بگذارید اول از همه یک چیز را برای‌تان شفاف و روشن کنم. بطور قطع می‌گویم کسی که می‌خواهد وارد جرگه فیلم‌سازی شود، اگر زبان خارجی بلد نداشته باشد، ول معطل است (بازهم دقیقا با همین لفظ!). اگر نگاهی یه سایت‌های موسسات آموزش فیلم‌سازی خارجی بیاندازید، دستگیرتان می‌شود که فاصله‌مان با آنها در چه حد ست!. لذا در این مقال سعی کرده‌ام که چند کتاب خوب و جامع را در حد چند جمله معرفی کنم که خواندنشان برای علاقمندان به صنعت سینما و فیلم‌سازی ضروری به نظر می‌رسد. (همیشه یادتان بماند که یکی از بهترین کارها در زندگی، معرفی کردن کتاب به دیگران‌ست.)

 

کتاب مذکور همان‌طور که از اسمش پیداست به فیلم‌سازی دیجیتال می‌پردازد که مولفینش بن لنگ همراه با سونیا شنک هستند. کتاب در سال ۲۰۰۰ و در ۵۳۰ صفحه و توسط انتشارات Charles River Media منتشر شده ست. در وصف این کتاب می‌توان گفت که از سیر تا پیاز فیلم‌سازی دیجیتال را تشریح می‌کند! و خواندنش را به همگان توصیه می‌کنم. کتاب بالغ بر ۱۸ فصل و ۲ ضمیمه ست. در فصول اولیه(۱تا۳) به معرفی مفاهیم پایه‌ای و در فصول (۴تا ۶) به معرفی انواع فرمت‌های دیجیتالی و انتخاب فرمت و دوربین می‌پردازد. فصل ۷ به تدوین دیجیتالی (غیرخطی) می‌پردازد و درفصل ۹ به تکنیک‌های نورپردازی مرتبط با فیلم‌سازی دیجیتال. فصول ۹ و ۱۰ به بررسی چگونگی صدابرداری می‌پردازند و فصول ۱۱ تا ۱۴ یک‌سره به تدوین دیجیتال و چگونگی آن. در فصول انتهایی هم معرفی انواع مراحل بعد از تدوین از جمله تصحیح رنگ و صدا و… را شامل می‌شود. کتاب پر از عکس و جدول و اطلاعات آموزنده ست و صفحه‌آرایی جذاب و گیرایی هم دارد.

 

 

 

کتاب بالا هم مانند کتاب قبل به معرفی و چگونگی فیلم‌سازی دیجیتال می‌پردازد. مولف کتاب راسل ایونز است و در سال ۲۰۰۲ و توسط انتشارات معتبر Focal Press در ۴۳۰ صفحه منتشر شده‌ست. این کتاب هم از جمله کتاب‌های ضروری و حیاتی برای هر علاقمندی به فیلم‌سازی دیجیتال است که بازهم از شیرمرغ تا جان آدمیزاد را می‌توانید در آن پیدا کنید!. نکته جالب در این کتاب استفاده از مثال‌های جالب از فیلم‌های مشهور تاریخ سینما برای تفهیم بیشتر مطلب‌ست. لازم نیست که بازهم تاکید کنم بسیاری از اصول و مبانی پایه‌ای و نکات حیاتی درباره فیلم‌سازی دیجیتال در این کتاب آورده شده‌ست.

 

 

بازهم کتابی خوب و جامع از انتشارات Focal Press که به آموزش فیلم‌برداری می‌پردازد. نوسنده کتاب پل ویلر و چاپ اول آن سال ۲۰۰۰ ست. کتاب بیشتر به بررسی تکنیک‌های فیلمبرداری می‌پردازد تا به معرفی دوربینی خاص. لذا بیشتر به دوربین‌های ۳۵ میلی متری نزدیک ترست ولی گوشه چشمی هم به دوربین‌های دیجیتال دارد. از ساده‌ترین و پایه‌ای‌ترین مباحث شروع و سطح به سطح جلو می‌رود. تمام چیزی که در رابطه با فیلم برداری باستی بدانید در ۲۲۵ صفحه آورده شده‌ست.

 

 

کتاب بالا همان‌طور که از اسمش پیداست به ساخت فیلم‌های مستند می‌ پردازد. همنطور که می‌دانیم برای هر فیلم‌ساز تازه‌ واردی ساخت فیلم مستند برای شروع یک شرط اصلی‌ ست. مولف کتال آلن روزنتال و چاپ اول آن به سال ۱۹۹۰ و بالغ بر ۴۲۰ صفحه ست و تا حالا ۳ بار تجدید چاپ شده ست. کتاب مذکور بیشتر به مباحث تئوریک می‌پردازد تا مسائل فنی. انتشارات دانشگاه ایلینویز جنوبی ناشر آن بوده و فصول مختلف آن شامل طرح و برنامه، فیلم نامه مستند، پیش تولید، تولید، موارد ویژه و جمع‌بندی نهایی‌ست.

 

 

بازهم کتابی جامع و کامل از انتشارات Focal Press درباره کارگردانی فیلم. نوشته مایکل رابیگر و در ۵۹۰ صفحه به آموزش کارگردانی فیلم از پائین‌ترین سطح تا سطح حرفه‌ای می‌پردازد. کتاب علاوه بر تکنیک‌های کارگردانی به بررسی زیبایی‌شناسی فیلم هم می‌پردازد و مثال‌های جالبی از فیلم های مشهور تاریخ سینما می‌اورد. ویرایش چهارم کتاب (سال ۲۰۰۸)در دسترس است و بالغ بر ۷ فصل کلی‌ست که شامل هویت نمایش و درام، فیلمنامه، داستان و بسط داستان، زیبایی شناسی و مولف، پیش تولید، تولید و بعد از تولید‌ست. خواند این کتاب محبوب شدیداً به علاقمندان توصیه می‌شود.

 

 

 

باز هم کتاب خوب دیگری درباره فیلم‌سازی مستند نوشته پاتریشیا آفترهاید که همان‌طور که تیتر فرعی‌اش نشان می‌دهد بصورت خلاصه نگاهی مقدماتی به پروسه فیلم‌سازی مستند دارد. کتاب توسط انتشارات آکسفورد و در ۱۸۰ صفحه چاپ شده و بالغ بر سه فصل کلی‌ست که به ترتیب تعریف مستندسازی، ژانرهای فرعی و جمع بندی‌ست. خوبی کتاب، آوردن مثال‌های مختلف از فیلم های مستند مختلف درون آن است که برای علاقمندان به شروع مستندسازی می‌تواند جذاب باشد.

***

اگر سردبیر این نشریه اینترنتی هم از این روند حمایت کند، در هر شماره (و حتی مطالب روزانه) به معرفی کتاب‌های خوب مرتبط با فیلمسازی می‌پردازم. درپایان شاید بپرسید نحوه دسترسی به کتب فوق الذکر چگونه‌ست. جواب : خیالتان راحت!، همگی بصورت رایگان روی اینترنت قرار دارند فقط کافیست کمی بگردید!.

 

 

۶ دیدگاه

 1. Hitchcock

  05/09/2009, 11:25 ب.ظ

  سلام متشکرم.
  اگر بتونید چندتا کتابی که ترجمه شده و تو بازار پیدا میشه رو هم معرفی کنید خیلی عالی میشه.

  پاسخ
 2. آیلار عزیزیان

  06/30/2010, 08:15 ب.ظ

  سلام ،چند کتاب خوب ترجمه شده هم معرفی کنید.درباره ژانرهای سینمایی و درباره فیلمنامه نویسی.یه کتابم درباره زبان تصویر معرفی کنید.درسته کتابای ترجمه شده درست و کاربردی متاسفانه کم هستن.اما خب معرفی کنید دیگه…ممنون

  پاسخ
 3. ترابی

  04/12/2011, 10:30 ق.ظ

  در صورت امکان از مقالات آموزشی هم در سایت قرار دهید یا کتابهای اموزشی را برای دانلود در دسترس کاربران قرار دهید

  پاسخ
 4. حميدرضا مختاري

  02/13/2012, 10:21 ب.ظ

  کتاب کارگردانی مایکل رابیگر انتشارات FOCALPRESS به زبان فارسی را از کجا تهیه کنیم

  پاسخ
 5. فاطمه

  10/18/2012, 10:43 ق.ظ

  سلام-من خیلی علاقه مند به فیلمسازی ومستندسازی هستم واین دوره رو دارم میگذرونم این کتابهایی که معرفی کردید باتوضیحاتی که دادید همون چیزیه که من میخوام ولی اونقدر به زبان انگلیسی مسلط نیستم لطفا چند کتاب ترجمه شده ی خوب معرفی کنید

  پاسخ

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد