روزنوشت جشنواره ۸۸: طلا و مس/ یک گزارش واقعی

, , ارسال دیدگاه

یادداشت بر دو فیلم:

یک گزارش واقعی فیلمی عقب مانده است که میخواهد چال و چوله های رواییش را مثلا با چند تصنیف خاطره انگیز و چند نمای نوستالژیک پر کند.

در این فیلم با اثر مغشوشی طرفیم که نه ریتم مشخصی دارد و نه لحن مشخصی.

پرداخت سکانسهای فیلم به شدت به هم بی ربطند و اگر هم باسکانس خوبی مثل تعقیب آصف طرفیم این صحنه ها در کلیت بی جان و بی حس فیلم گم میشوند.

کامبیز دیرباز بدلیل لهجه حرف زدنش و انعطاف پذیری کم اصلا گزینه خوبی برای نقش جلال شایان به نظر نمیرسد و باعث شده مهمترین شخصیت فیلم برای تماشاگر شخصیتی به شدت خشک و تخت به نظر برسد.

از طرفی شخصیت جمشید با بازی آقای مشایخی چنان منفعل و بی تاثیر است که اگر حذف هم میشد واقعا خللی به داستان فیلم وارد نمی کرد.

اما به همه اینها بی انصافی است اگر از فیلمبرداری خیلی خوب فیلم حرفی نزنیم که واقعا باعث شد اقلا تا آخر فیلم روی صندلیمان بنشینیم.

طلا و مس

مشکل اصلی فیلم آخر اسعدیان این است که ایده های فیلمنامه اش زیادی معمولی و قدیمی است و بخاطر همین قدیمی بودن به راحتی میتوان فهمید که در پایان فیلم هم نباید منتظر چیز خاصی باشیم.

فیلم بیشتر شبیه یک تله فیلم تلویزیونی است تا یک فیلم سینمایی و جذابیتهای بصری یک اثر سینمایی را ندارد.

بزرگترین نقطه قوت فیلم هم بازی دو بازیگر اصلی آن است بخصوص بازی نگار جواهریان که به واقع جواهر فیلم است.

تلاش فیلمساز برای خنداندن تماشاگر از آن رو بیهوده است که موقعیت خانواده سید درمواقعی بیش از حد تراژیک تصویر شده مانند تلاش اغراق آمیز ساراسادات برای پختن غذا برای بچه هایش.. ایده هایی مانند آن پرستار چاق یا لهجه پیرزن همسایه و اولین برخورد دکتر با سید به منظور خنده تماشاگر هم بیش از حد دم دستی اند.

در آخر اینکه اگراز برخی نکات اضافی فیلم مانند آمدن پرستار به خانه سید و رفتنش با آن حرفهای شعارگونه و یا شخصیت اضافی نوه عقب مانده همسایه که برای معنوی کردن فضای قصه در فیلم گنجانده شده اند صرف نظر کنیم طلا و مس حداقل بر خلاف خیلی از آثارسینمایی این سالها داستانش را خوب و بدون لکنت تعریف میکند.

شاید اگر زیرنورماه با آن ایده های درخشانش در ذهنمان نبود میتوانستیم طلا و مس را خیلی بیشتر دوست داشته باشیم.

طلا و مس مطلقا فیلم بی ارزشی نیست اما تقریبا ده پانزده سالی دیر ساخته شده

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد