آقای جیرانی! بس است دیگر

, , ۴ دیدگاه

 

 

«هفت» برنامه ای است که چند ماهی می‌شود به بهانه‌ی بررسی مسایل روز سینمای ایران هر هفته به روی آنتن شبکه سه می‌رود. اگر بخواهیم به طور کلی در مورد این برنامه نظر بدهیم و با دو واژه ی جامع «خوب» یا «بد» آن را بسنجیم، نگارنده شخصاً به خوب بودن آن رای می دهد. اکثر سینماگران و سینمادوستان وجود برنامه ای مثل «هفت» را غنیمت شمرده و آن را به فال نیک می‌گیرند. اما زمانی که پخش این برنامه از رسانه ملی آن‌هم از پربیننده‌ترین شبکه‌ی آن شروع شد با توجه به خط مشی صدا و سیما و مسئولان آن می‌شد بسیاری از اتفاقات رخ داده طی چند ماه اخیر را پیش‌بینی کرد. در این مطلب روی سخنم فقط و فقط با فریدون جیرانی است، کسی که هنوز هم می‌توانم برای اجرای بی نظیرش در «دو قدم مانده به صبح» دوستش داشته باشم.  برای رسانه‌ی ملی کار کردن مطمئناْ یکسری محدودیت های خاص را هم برای هر فرد به وجود می‌آورد. ولی به نظر شما پذیرش این محدودیت‌های اجباری در چه صورتی باید انجام بگیرد؟ اینکه آدم به خاطر آنچه که به مصلحت است پا روی تمام اعتقادات و باورهایش بگذارد درست است؟  همسویی برنامه ی «هفت» و مجری محترمش با جریانی خاص که جز نابودی هنر افکار دیگری را در سر نمی‌پروراند صدای بسیاری از هنردوستان حتی کسانی که با اشتیاق این برنامه را دنبال می کنند در آورده است.

 

ماجرای پرداختن به سینمای اکران و فیلم های به اصطلاح مبتذل را به یاد بیاورید، چرا میزگردهایی که تا ساعت ۲ بامداد ادامه پیدا می‌کرد، حالا بعد از گذشت چند ماه از آن بحث‌ها و مناظره‌ها نباید بر روی فیلم‌هایی که روانه‌ی اکران یا وارد شبکه نمایش خانگی می‌شوند هیچ تاثیری بگذارد؟ حاصل آن همه جنجال، اکران سه فیلم نازل بعد از عید فطر بود که همچنان هم ادامه دارد!! نتیجه‌ی آن صحبت‌ها را باید بپذیریم زیرا گرداننده‌ی برنامه هنوز آن‌قدر که باید جرات پیدا نکرده که به جای ارتباط تلفنی با مدیر شرکت قرن ۲۱ با جناب آقای سجادپور تماس بگیرد و به او بگوید آقای سجادپوری که می‌گویید « اجازه ی راهیابی فیلم‌های سیاه را به جشنواره‌های خارجی نمی‌دهیم چون با آبروی این مملکت بازی می‌کنند، یا اینکه ما به هر فیلمنامه‌ای اجازه‌ی ساخت نمی‌دهیم» فیلمی مثل «هیچ» آبروی این مملکت و سینما را می برد یا «به روح پدرم»؟ اگر به هر فیلمی اجازه‌ی ساخت نمی‌دهید پس «گردان آب‌نبات چوبی» چیست؟؟

 

یا مثلاْ ارجاع‌تان می‌دهم به اختلافات معاونت سینمایی با خانه سینما که به هیچ وجه در برنامه مطرح نشد. آقایان سجادپور و شمقدری چند بار به برنامه دعوت شدند؟ یا آقای عسگرپور مگر بعد از جشن خانه سینما با آن همه حواشی ای که از طرف معاونت سینمایی پایه ریزی شده بود، به برنامه نیامد؟ توی این نشست‌ها در مورد همه چیز بحث شد به جز بزرگترین دغدغه ی سینما دوستان یعنی عدم همکاری این دو طیف سینمایی، حالا با هر نگاه و سلیقه‌ای که می خواهند باشند. فریدون جیرانی حتی یک بار دلیل این همه اختلاف و جنجال را از هیچکدام از مهمانانش نپرسید. در عوض دیدیم که چگونه در شروع یکی از برنامه‌هایش خیلی شتابزده و عجیب به منتقد جوانی تاخت که در مجله «فیلم» همین موضوع را به نقد کشیده بود.

 

کسانی که مسئولیت بخش‌های مختلف برنامه از جمله نقد فیلم، معرفی فیلم و اخبار به عهده ی آنان گذاشته شده به طور حتم با نظر مجری برنامه انتخاب شده اند ولی همواره شاهد بحث‌های بسیار سطحی دو طرف یعنی مجری و مسئول فلان بخش بوده‌ایم که جمعه شب گذشته به اوج خود رسید و شاهد لج و لجبازی ای واقعاً کودکانه بین امیر قادری و فریدون جیرانی بودیم. اصرار فریدون جیرانی مبنی بر عدم دخالت نظر شخصی و پرهیز از مقایسه‌ی فیلم «ملک سلیمان» با دیگر فیلم‌ها از یک سو و دستپاچگی قادری در مواجهه با رفتار عجیب‌تر از هر هفته‌ی جیرانی از سوی دیگر باعث ایجاد یکی از سطحی‌ترین آیتم‌های «هفت» طی چند ماه اخیر شد. در کارشناسی و اطلاعات مفید جیرانی شکی نیست ولی به رخ کشیدن آن مطلقا کار درستی نیست و نبوده. چه خوب است که جیرانی مدام به میان حرف مهمانانش نپرد و با جمله‌های کلیشه ای خود، آن‌ها را به تمسخر نگیرد.

 

 

۴ دیدگاه

 1. احسان

  03/28/2011, 11:32 ب.ظ

  سینمای ما مشکل فراوان داره ، اما مخاطبان سینما هم سلیقه ی خوبی ندارن. همین الان ، با وجود فیلم “جدایی نادر از سیمین ” ، مردم به سراغ فیلمی مثل اخراجیها می رن . خب چه انتظاری دارید از مسئولین سینما . از کارگردان و تهیه کننده ، و از جیرانی …

  پاسخ
 2. سیاوش

  06/04/2012, 05:21 ب.ظ

  بابا احسان جون آخه جدایی نادر از سیمین هم شد فیلم . جایزه دادن اروپایی ها به اصغر بیدلیل نیست بی دلیل نسیت عزیزم .

  پاسخ

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد