نگاهی به مصرف کردنی‌ها ساخته‌ی سیلوستر استالونه

, , ارسال دیدگاه

کارگردان: سیلوستر استالونه. فیلمنامه نویس: دیوید کالاهام، سیلوستر استالونه. بازیگران: سیلوستر استالونه (بارنی راس)، جیسون استاتام (لی کریسمس)، جت لی (یینگ یانگ)، دولف لانگرن (گانر جنسن)، اریک رابرتز (جیمز مونرو)، میکی رورک (تول).

استاد تارانتینو اواخر ساختن و موقع تبلیغات برای شاهکارش بیل را بکش با فروتنی گفته بود که می خواهم فقط یک فیلم اکشن بسازم، بدون آت و آشغال های اطرافش. گذشته از اینکه بیل را بکش علاوه بر اینکه اکشن سطح بالایی بود و ادای دینی نوستالژیک به سینمای هنرهای رزمی و اکشن بود، از تک تک سکانس های فیلم مشخص بود که سازنده اش به سینمای ناب اکشن و قهرمان و ضدقهرمان سازی خاص این سینما ارادت دارد و فلسفه پشت این انفجارها و کشتارها را درک کرده و جهان بینی آدم هایش را با همه خوبی و بدی هایش به درستی روی پرده به تصویر کشیده و بازسازی کرده است.

شاید مقایسه بیل را بکش و مصرف کردنی ها اصلاً محلی از اعراب نداشته باشد، اما چاره چیست که با دیدن فیلم و فقدان مغز سازندگانش ناخودآگاه به یاد جمله تارانتینو افتادم. سیلوستر استالونه رشدیافته مکتب اکشن های دهه هفتاد و هشتاد است و عجبا که در فیلمی که تقریبا همه کاره اش خودش است و با هر ترفندی توانسته بهترین اکشن کارهای حال حاضر و حتی غولهای اکشن دهه هشتاد و نود مثل دولف لانگرن و گری دانیلز را در فیلمش دور هم جمع کند، نشانه های اندکی از اکشن های ناب دهه های قبل وجود دارد.

البته در دهه حاضر هم اکشن های خوبی مثل ربوده شده پیر مورل، جان سخت ۴ لن وایزمن، ترسنده فراری وین کرامر و تیرانداز آنتوآن فوکوا را هم داریم که برای خودشان صاحب سبک هستند، اما مشکل مصرف کردنی ها این است که هیچ هویت و سبک خاصی ندارد. استالونه که تربیت یافته سبک اکشن های قدیمی است و در فیلم جدیدش هم خواسته همان سبک را پیاده کند (شاید چون فقط همین سبک را بلد است)، فرم نادرستی را برای فیلمش برگزیده است.

تدوین سریع ام تی وی وار و نماهای زیر یک ثانیه ای و این حجم از گلوله شلیک شده و ساختمانها و ماشینهای منفجر شده و بدنهای مثله شده کارزاری نیست که استالونه بتواند در آن جولان بدهد. اتفاقاً هر جا که فیلم از انفجار دور می شود فیلم کمی جان می گیرد و بازیگران قدرتمند و کاریزماتیکی مثل میکی رورک و جیسون استاتام فرصت عرض اندام پیدا می کنند. اما حیف که درصد این صحنه ها مثل درددل شبانه رورک با استالونه یا صحنه درگیری استاتام با کسانی که مزاحم دوست دخترش شده اند، فوق العاده کم است و بین موج انفجارهای اغراق شده و بدنهای تکه پاره شده گم شده اند.

بزرگ ترین ضربه ای که به فیلم خورده بی شک کارگردانی استالونه است. استالونه با موفقیت توانسته بازیگران فیلمش را که هر کدام استاد اکشن هستند و هرکدام به تنهایی و به راحتی می توانند یک فیلم اکشن درست و حسابی بازی کنند را کاملاً بی اثر کند. جیسون استاتام با سری فیلمهای ترانسپورتر و عوضی شمایل یک اکشن کار مدرن را برای خودش ساخته. سابقه جت لی در سینمای هنرهای رزمی هنگ کنگ هم که نیازی به گفتن ندارد. لی در فیلمهای هالیوودی خوش ساخت و آبرومندی مثل بوسه اژدها و دنی سگه هم ظاهر شده. همه اینها را که کنار هم می گذاریم انتظار داریم در چنین فیلم اکشنی، گوشه ای از توانایی های هر کدام از اینها را ببینیم که استالونه با کارگردانی اشتباهش کاملاً امیدمان را ناامید می کند.

کارگردان با اجرای قسمت اعظم فیلم در شب و نورپردازی و طراحی صحنه غلط و تدوین فوق سریع و هم زمان پنج شش درگیری، کاری کرده که تعقیب کردن درگیری ها به کاری ناممکن و اعصاب خردکن تبدیل شود؛ طوری که هر لحظه آرزو می کنید که همه چیز منفجر شود (که همین طور هم می شود) و کمی به اعصابتان استراحت بدهید. فیلمبرداری سکانسهای اکشن در شب باعث شده هرگز مشخص نشود که به اصطلاح «کی میزنه کی میخوره» و حتی چطوری می زند یا به کجایش می زند و الی آخر. ناگفته پیداست که این اشکال برای یک فیلم اکشن یعنی باید فاتحه فیلم را خواند.

اتفاقاً تنها سکانس اکشنی که جاندار و دیدنی از کار درآمده در روز و جاییست که استالونه و لی در وانت دهه هشتادیشان نشسته اند و گروههای دشمن آنها را به رگبار می بندند. حالا که صحبت خوبی فیلم شد باید به سکانس جذاب شکنجه دختر ژنرال و بازی خوب اریک رابرتز در نقش منفی فیلم هم اشاره کرد. در مجموع جاهایی که مصرف کردنی ها دور هم نشستند و خوش هستند و باهم شوخی می کنند بهترین صحنه های فیلم هستند. نه می شود مصرف کردنی ها را جدی گرفت و نه نمی شود شوخیش گرفت و این یعنی یک فیلم بی هویت.

در آخر یک افسوس بزرگ باقی می ماند برای پروداکشن بزرگ و زحمتی که بدلکاران و گروه جلوه های ویژه برای فیلم کشیده اند و ایده باالقوه جذاب فیلم که با نابلدی استالونه به هدر رفته است.

 

http://www.imdb.com/title/tt1320253/

امتیاز من: ۵ از ۱۰

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد