پیشنهاد کتاب برای دوستداران ادبیات داستانی

, , ۱ دیدگاه

«تنها راه تحمل هستی این است که در ادبیات غرقه شوی »

(گوستاو فلوبر)

 

 

 

بار دیگر نمایشگاه کتاب برپا شده و مشتاقان کتاب و کتاب خوانی را به ضیافت خود دعوت نموده. مناسب دیدم به مناسبت این نمایشگاه به معرفی چند کتاب بپردازم شاید به کار دوست داران «یار مهربان» بیاید آنچه در پی می‌آید کتاب‌های پیشنهادی است از داستان‌ها و مجموعه داستان‌هایی که در چند سال اخیر نگاشته شده و ویژگی‌های بارزی دارند که آنها را به آثاری قابل خواندن تبدیل می کند و سعی بر آن بوده که از تنوع مطلوبی نیز برخوردار باشند. کتاب‌ها را بر اساس اسم انتشاراتشان از هم جدا کرده ام تا یافتن آن‌ها در نمایشکاه راحت تر صورت گیرد.

 

مرکز

 

توپ شبانه- جعفر مدرس صادقی

 

 جعفر مدرس صادقی نیاز به معرفی ندارد. توپ شبانه آخرین اثر این نویسنده توانمند داستان نویسنده ای است که در حال زایش رمانش است.

 

بوی خوش تاریکی- قاسم شکری

 

آنچه این داستان را جذاب می کند دو نکته است اول خیال پردازی‌هایی که در داستان‌هایی ایرانی کمتر یافت می شود: کتاب داستان پسری را در خانه‌ای قدیمی همراه با دیو‌های آن خانه روایت می کند! و دوم زبان اثر است که مملو از کلماتی است که کمتر به چشم خواننده آشنا هستند:«از سر کوچه که می پیچیدی، اول بوی خسروداد و گوشت چرزیده‌ی صورت گوسفند توی منخرین ات نشت می‌کرد و بعد هم، زِغار زهمِ چرم‌های لسم و خیس خورده »

 

چشمه

 

شب ممکن- محمد حسن شهسواری

 

دیر یا زود تبلیغاتی که به روی این کتاب صورت گرفته شما را مجبور خواهد کرد بر کنجکاویتان غلبه کنید و این کتاب را بخوانید. اگر بعد از خواندن احساس کردید:«این دیگه چی بود؟» هیچ ناراحت نشوید خوانندگان قبلی هم همین احساس را داشته اند! داستان در لحظات اروتـیک اش بسیار خواندنی است و هرگاه که به سمت خلق یک موقعیت داستانی پیش می رود تعمداً خود را کنار می کشد. آنچه باقی مانده بیشتر به کار تحقیق می آید تا خواندن و لذت بردن از یک داستان. حربه طرفدارن هم این است که این کتابی پست مدرن است و چه و چه . ولی آیا پست مدرن بودن مقدم بر داستان بودن است؟

 

دیوانه در مهتاب- حمیدرضا نجفی- مجموعه داستان

 

از نجفی پیشتر «باغ‌های شنی»(- نیلوفر) را خوانده ایم در دیوانه در مهتاب نیز شیوه نویسنده همان است: گرایش به بازی‌های زبانی، تاکید بر روحیات شخصیت اصلی(راوی) و موجز نویسی. موجز نویسی به خصوص در داستان کوتاه دوم یعنی «مادر» نمود بیشتری دارد شاید اگر کس دیگری غیر از نجفی بود داستان پسری که مادرش را یک «فرانسیسکن» می داند را به شکل داستان بلند می نوشت.

 

بلبل حلبی- محمد کشاورز- مجموعه داستان

 

داستان‌هایی کوتاه با فضای ذهنی گیرا و وابسته به نوستالژی و در عین حال باور پذیر. داستان‌هایی با رگه‌هایی از سانتی مانتالیزم که در تمامی مجموعه جاری است. برای نمونه داستان «خروس» که موقعیتی ابزود و دایره ای را روایت می کند و در عین حال رگه‌های از مالیخولیا را به همراه دارد.

 

برف و سمفونی ابری- پیمان اسماعیلی- مجموعه داستان

 

بی تردید برف و سنفونی ابری خاص ترین مجموعه داستانی است که در چند سال اخیر به چاپ رسیده است. داستان‌هایی دیر یاب و معمایی که در نگاه اول روایت گر داستانی ساده ولی در انتها زخمی است بر روح خواننده. داستان‌هایی که با موقعیت‌هایی به شدت انسانی آغاز و به حیوانی ترین شکل ممکن پایان می یابد، با تاکید بر طبیعت و بی رحم بودنش که در تمامی داستان‌ها نقشی تاثیر گذار دارد.

 

قصه

 

رود راوی- ابوتراب خسروی

 

خسروی را بیشتر به خاطر ارجاعاتش به متون قدیمی و وارد کردن آنها به دنیای معاصر داستانش می شناسند. رود راوی شروع خوبی است برای ورود به دنیای خسروی.

 

نیلوفر

 

فرشته‌ها بوی پرتقال می‌دهند- حسن بنی‌عامری

 

حسن بنی عامری نویسنده ای پرکار وتوانا و متاسفانه کمتر شناخته شده است. از آن روی که داستان‌هایش لحنی انتزاعی و عذاب آور دارند. «فرشته‌ها بوی پرتقال می دهند» را شاید بتوان ساده ترین و قابل لمس ترین کار او معرفی کرد که مجموعه است از لحن‌ها و شیوه‌های روایی خاص او و در مقایسه با آثار سنگین دیگرش مثل «آهسته وحشی می شوم»(- ققنوس) قدری دست یافتنی تر است. کتاب مجموعه سه داستان نیمه بلند است که شخصیت مرکزی آنها نوجوان‌هایی در آستانه بلوغ هستند در مواجهه با اجتماع و موقعیت‌هایی که آنها را در لحظه تصمیم گیری برای آینده خود و دیگران قرار می دهد. یکی از ویژگیهای بارز تمام کارهایی بنی عامری تشخص بخشیدن به اجسام و وارد کردن آنها به عنوان عنصری سازنده در پیکره داستان است که در این کتاب نیز نمود فراوانی دارد.

 

افراز

 

ترجیع‌بندی برای شاعران جوان-فتح‌الله بی‌نیاز

 

 قصه پر درد شاعران و ناشرانشان، اما بی نیاز پا را از یک داستان گویی صِرف فراتر می گذارد. داستان(کم و بیش نمادینش) را به شوروی سابق می برد و از طریق پیگیری زندگی و روایت مجموعه قتل‌های برنامه ریزی شده به آن ابعاد تازه ای می بخشد . تکنیک نوشتن و پیش بردن داستان در این کتاب(در عین وفاداری به عنصر جذابیت) مثال زدنی است.

 

مفید آقا- مرتضا کربلایی‌لو

 

کربلایی لو با آثاری که به سرعت می نویسد و منتشر می کند در حال تبدیل شدن به یک نویسنده سر شناس است. آنچه مفید آقا را از آثار قبلی کربلایی لو متمایز می کند خیز بلند او برای تغییر زبان و لحن داستان‌هایش است چنان که نثر وی از نثری ساده و انشا گونه به ادبی و فاخر و روایت داستانش از موقعیت‌های روزمره به فضاهای ذهنی تغییر یافته است.

 

ققنوس

 

آفتاب پرست نازنین- محمدرضا کاتب(چاپ انتشارات هیلا توزیع از انتشارات ققنوس)

 

کاتب بعد چند سال سکوت که از پس «وقت تقصیر»(- نیلوفر) بر او تحمیل شد با این کتاب به عرصه ادبیات ایران بازگشته هر چند آفتاب پرست نازنین در حد و اندازه‌های و قدرت «هیس، مائده وصف تجلی»(- ققنوس) نیست و حتا به «پستی»(- نیلوفر) هم نزدیک نمی شود. اما به خوبی بازتاب دهنده دغدغه‌های کاتب در گرایش به فضاهای کمتر دیده شده و هم دم شدن با شخصیت‌های کمتر شناخته شده است ضمن اینکه ایده درهم آمیزی داستان‌ها و ماجراهایی افرادی که در مرز ایران و عراق زندگی می کنند ایده بکری است.

 

به گزارش اداره هواشناسی فردا این خورشید لعنتی…- مهدی یزدانی خرم

 

یزدانی خرم منتقد ادبی شناخته شده ای است.حتا با تورقی سطحی نیز مشخص می شود به گزارش اداره… بیشتر بر فرم گرایش دارد تا داستان هر چند یزدانی زندگی احمد غلامی دوست روزنامه نگارش را بهانه روایتش قرار می دهد اما آنچه از این کتاب به یاد می ماند کابوس‌ها و موقعیت‌های پیچیده ای است که به زحمت رنگی از داستان پردازی به خود گرفته است.

 

تیله آبی- محمدرضا صفدری-مجموعه داستان

 

صفدری نویسنده ای سخت نویس و سخت خوانی است نزدیک شدن به داستان‌هایش جرات می خواهد. تیله آبی مجموعه ای از داستان‌های به ظاهر ساده است که چون همیشه در فضایی بومی روایت می شوند و در عین حال صفدری شیوه‌های مختلف روایت را به کار می گیرد و در بعضی از داستان‌ها با در هم آمیزی این شیوه‌ها به راهکار‌های جدیدی در خلق داستان نائل می آید.

 

ثالث

 

حسد بر زندگی عین القضات- مسعود کیمیایی

 

علاوه بر آن که این کتاب نوشته فیلم ساز برجسته کشورمان مسعود کیمیایی است و این خود عامل کنجکاوی بر انگیزی است. نگاه کیمیایی به زندگی عین القضات چون فیلم‌هایش نگاهی یگانه و منحصر به فرد است. کیمیایی همچنین در پروراندن دیالوگ‌های داستانش به ذوق ورزی‌های بدیعی دست زده است. 

 

نگاه

 

بعد از عروسی چه گذشت- رضا براهنی

 

انتشار هر کتابی از  براهنی در شرایط چاپ و نشر فعلی کشور اتفاقی خجسته و میمون است. بعد از عروسی چه گذشت داستان نیمه بلندِ قدیمی است که فضایی سیاسی بر آن حاکم است و چون همیشه براهنی روایت گر خواب‌ها و کابوس‌هایی است که در مقطعی از داستان پایشان به اثر باز می شود و چون همیشه تکان دهنده اند و تاثیر گذار.

 

آن مادیان سرخ یال- محمود دولت آبادی

 

به راستی چگونه می توان در غالب کلمات به توصیف یکی از سترگ ترین آثار خلق شده ادبیات داستانی ایران پرداخت که در میان شاعرانگی و روایت سیالش راوی داستان زندگی «امرءُ القیس» شاعر بلند آوازه پیش از اسلام است؟ « داستان آن مادیان سرخ یال این همزاد سلوک، همین را می خواهد بگوید: چه بودن و چه گونه شدن و پایان کار خود را در جبر- و به اختیار چگونه رقم زدن!» 

 

تهران،شهر بی آسمان- امیر حسین چهل تن

 

توقع یک داستان منسجم را نداشته باشید اما نویسنده جا به جا با زبان روان و دوست داشتنی اش به گوشه‌هایی از تاریخ معاصر این مرز و بوم سرک می کشد که همین امر کتاب را به اثری خواندی و به یاد ماندنی تبدیل می کند به ویژه در میانه کتاب. «کرامت» گنده لات نام دار زمان شاه مسیر فیلمفارسی وار جالبی را در این کتاب طی می کند.

 

مرد جن زده- مهدی اخوان ثالث- مجموعه داستان

 

همگی ما اخوان ثالث را به شاعر بودن می شناسیم. مجموعه داستان مرد جن زده جلوه ای از دغدغه‌های همیشگی اخوان است که در قالب نثر قرار یافته .

 

علم

 

قاعده بازی- فیروز زنوزی جلالی- رمان

 

رمانی قطور با داستان‌هایی تنیده در هم که به صورت موازی و منقطع در یکدیگر روایت و توصیف می شوند و در این میان راوی با احوالی پریشان داستان را در گذشته و حال پیش می برد.نکته اساسی توجه بیش از حد به فردیت راوی است که مسئول بایگانی اداره ای است و با زمین و زمان و حتا خودش درگیر است از رییس اداره تا داماد آینده اش. مردی نان به روز خور که این خصیصه در او باعث شده داستان زوایای بسیاری بیابد، با آنکه داستان بر روایت یک روای استوار است اما راوی  بسته به شرایط رنگ عوض می کند و خودش و ما را در جریان‌های درگیر می کند که در تضاد کامل با یکدیگرند. زبان پیراسته «جلالی» استادانه شرایط مختلفِ زمانی و مکانی را به بهترین شکل ممکن به یکدیگر مربوط و پیوسته می سازد تا جایی که رفت و برگشت‌های زمانی و روایت چند باره از یک موقعیت به وقوع پیوسته، هر بار بیش از پیش باور پذیر می‌نماید.

 

 

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد