بررسی عملکرد دو ساله آدم برفی‌ها از نگاه همکاران

, , ارسال دیدگاه

چند پرسش را با همکاران آدم برفی‌ها در میان گذاشتیم تا در آغاز سومین سال فعالیت‌مان نظرات و پیشنهادهایشان را بشنویم. در زیر پاسخ این دوستان و در پایان آن جمع‌بندی نظرات و توضیح آدم برفی‌ها را می‌خوانید. رسم الخط و لحن پاسخ‌ها را به سیاق نویسندگان‌شان حفظ کردیم و ویرایشی بر آن‌ها انجام نشده است تا خودمانی‌تر باشند:

عملکرد دوساله آدم برفی‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ نقاط ضعف و قوت سایت از نظر شما؟ چه پیشنهاد و راهکاری برای ارتقاء کار آدم برفی‌ها دارید؟

 

سید آریا قریشی

 

با سلام و ضمن تبریک بابت دو سالگی نشریه اینترنتی آدم برفی ها:

۱- در کل به نظر من عملکرد دوساله ی نشریه ی آدم برفی ها، مثبت بوده است.

۲-مهم ترین نکته ی مثبت آدم برفی ها، استفاده از نیروهای تازه کار و جوان بود که باعث شکوفایی خلاقیت و دوری از محافظه کاری ها و تعارفات معمول شد. بنابراین مقالات این نشریه می تواند به عنوان سندی بدون حب و بغض شخصی درباره ی مسائل مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. نکته ی مثبت دیگر این نشریه هم پرداختن آن به هنرهای مختلف بود که باعث می شد تا بتوان از این نشریه به عنوان یک مرجع و منبع برای تمام هنرها استفاده کرد. نکته ی منفی این نشریه هم بی نظمی شدیدی است که متأسفانه در ماه های اخیر در آن به وجود آمده است. به طوری که مدت هاست به روز شدن این نشریه به طور منظم صورت نمی پذیرد. فکر می کنم این نشریه نیاز به خون تازه و نیروهای جدیدی دارد که بتوانند نظم گذشته را دوباره به آدم برفی ها بازگردانند. با این وجود خوشبختانه کیفیت مقالات این نشریه تغییری نسبت به گذشته نکرده است.

۳- بخش پرونده های فیلم که مدتی در این نشریه به خوبی روی آن ها کار می شد، در صورت راه اندازی مجدد و به روز شدن منظم، می تواند کمک مناسب و مرجع قدرتمندی درباره ی فیلم های روز سینمای ایران و جهان (و حتی فیلم های کلاسیک) باشد. این پرونده ها حتی می تواند به شخصیت های بزرگ تاریخ سینما هم اختصاص داشته باشد تا به مرور زمان شاهد مجموعه ای غنی باشیم. چیزی که جای خالی آن در فضای مجازی فارسی زبان به شدت به چشم می خورد.

با آرزوی موفقیت برای نشریه ی آدم برفی ها

 

امیررضا تجویدی

 

سلام و عرض ادب

 

پ:راستش بنده یک سال است که با وب مفید آدم برفی ها آشنا شده ام،در مجموع کاملا از عملکرد این وبسایت راضیم

پ:نقاط قوت:چیزی که بیش از هر چیزی بیشتر خودنمایی می کند و برایم قابل تحسین است،وجود انواع و اقسام مطالب هنری و فرهنگی برای مخاطبان هنردوست است که واقعا هر طیف سلیقه ای را تحت نظر قرار داده.همین طور تنوع و تعدد طیف منتقدان و نویسندگان سایت در مورد مطالب مختلف است که نشانگر دید صحیح مدیران سایت می باشد که هر نوع دیدگاهی را محترم می شمارند.

نقاط ضعف:تنها نقطه ضعفی که برخی اوقات مشاهده کرده ام،وجود برخی یادداشت های کوتاه و نه چندان موثر است که کمکی به مخاطب نمی کنند و گاهی کاملا اضافی اند.اگر حجم این یادداشت ها کمتر شود،شاید وب شمایل بهتری پیدا کند،همچنین به نظرم قالب وبسایت کمی تکراری شده،اگر بازنگری شود کاملادر روحیه خواننده تاثیر خواهد گذاشت.جای پرونده های خواندنی در مورد برخی آثار مهم هم خالی است.

پ:به نظرم برای بهبود کارها،می توان جلساتی حضوری با برخی نویسندگان وبسایت برقرار کرد و در مورد کارهای آتی نظر سنجی کرد،هم چنان با ایجاد پرونده های هنری متنوع،وبسایت از اینی که هست هم حرفه ای تر خواهد شد.

در پایان بسیار متشکرم از لطفتان که بنده را قابل دانستید،امیدوارم وبسایت وزین آدم برفی ها روز به روز قدرتمند تر و حرفه ای تر به راهش ادامه دهد.

پیروز باشید

 

آریان گلصورت

 

سلام دکتر

عملکرد دو ساله تان خوب بود . با توجه به اینکه میتوانست خیلی بهتر باشد . متاسفانه فراز و نشیب داشتید و بعد یک مدتی دیگر از آن پرونده های باحال مثل پرونده کیارسنمی خبری نبود . که البته امبدوارم اون پرونده ها ادامه پیدا کنه

به نظرم باید تبلیغاتتون را گسترده تر کنید و سایت را معروف تر و بعد از لحاظ سر و شکل تنوعی به آن بدهید . اضافه کردن قسمت های ثابت ( مثل بررسی فیلمهای روی پرده . چه ایرانی و چه خارجی) میتواند جذاب باشد

این که آدم برفی ها به صورت یک نشریه اینترنتی ماهانه بود هم خیلی خوب بود

البته این بحث سلیقه است . من خودم اون روش را به این به روز کردن روزانه ترجیح میدادم .

همین که آدم برفی ها سایت کپی پیستی نیست خودش خیلی خوب است امیدوارم روز به روز بهتر بشی و موفق تر

اگر نکته دیگری هم به ذهنم رسید حتما مطرح خواهم کرد

شاد باشید

 

زهرا نی چین

 

 

۱٫کمتر از دو سال است که به سایتتان سر میزنم اما مطمئنا بهتر شده. گواهش طرح همین سوالات است.

 

۲٫ روندی که اخیرا به کار گرفته اید و از آثار دیگران بهره میگیرید جای تشکر دارد خصوصا که احساس نکردم در انتشار آثار پارتی بازی شود. امیدوارم همینطور باقی بماند.

 

۳٫ فرمت سایت تا حدودی خوب است اما بسیار شده که دیر بالا می آید و یا لینک‌ها باز نمی‌شوند. اگر بشود روی این فرمت تغییراتی ایجاد کرد به گمانم بد نباشد.

 

با احترام و سپاس از توجه تان

 

 

وحید فرازان

 

ج: نمیتوانم عملکرد دو ساله را ارزیابی کنم، چرا که در این دو سال جز چند بار مراجعه به سایت “آدم برفی ها” کار دیگری نکرده ام. این مدیر محترم سایت است که میتواند با توجه به بازخوردها و تعداد بازدیدهای از سایت و کامنتها و … به ارزیابی این دو سال بپردازد نه  من.

 

ج: ۱- چند جنبه بودن سایت از یک طرف حسن است و از طرفی به نظرم ضعف. اینکه مجله فرهنگی شامل همه چیز از شعر و داستان و نقد فیلم و … بشود میتواند خوب باشد برای مراجعه کننده به شرطی که آن شخص به همه اینها علاقه داشته باشد، ولی با توجه به این که حتی حوزه ای مثل سینما هم خود دارای هزار و یک شاخه! است، اگر من جای مدیر محترم بودم یک جنبه را میگرفتم و میرفتم جلو و خوب با توجه به علاقه خودم و خودش! “سینما” و نقد فیلم و گزارش و … را برمیگزیدم نه رشته های دیگر فرهنگی را. ۲- سروشکل سایت شاید به علت همان چند جنبه بودن چندان در مراجعه اول یا شایدم چندم برای مراجعه کننده واضح نیست و نمیداند مثلا برای خواندن مطالب جشنواره کجای سایت را با یک کلیک و فورا بیابد.خودم بعد از یکسال متوجه شدم که مطلب پارسال جشنواره را مدیر محترم در سایت قرار داده است. احتمال قوی با مراجعه چند باره نتوانسته ام مستقیما بروم سر اصل مطلب… با برگزیدن یک نوع فعالیت “سینما” و حوزه های مربوط به آن، مراجعه کننده با انتخابهای کمتری مواجه است و سریع میرود سراغ آنچه که در جستجویش بوده است. ۳٫استفاده از عکسهای جذاب و حتی اختصاصی بازیگران (ستاره ها) و کارگردانان و سرصحنه فیلم ها به خصوص در جذب مخاطب عام بسیار موثر است.۴- تعبیه جستجو در سایت .( البته اگر نیست.گشتم نبود) ۵٫تنوع رنگ سایت بیشتر شود، به طور شخصی از غلبه رنگ مشکی زیاد خوشم نمی آید.۶٫ لینک به دیگر سایتها و وبلاگها و … سینمایی و منابع به زبانهای فارسی و انگلیسی و …۷٫تبلیغ بیشتر در سایتهای معروف سینمایی مثل سینمای ما و چند ده سایت سینمایی که فعلا موجود و فعال است.۷٫ دعوت از پیشکسوتان نقد برای دادن مطلب در باره یک فیلم به صورت اختصاصی حداقل ماهی یک بار و هر چه بیشتر بهتر.(در معتبر کردن هر چه بیشتر سایت تاثیر دارد.) و البته پرداخت حقوق مربوط به مطالب ایشان.۸- فکری برای طراحی سایت که بتوان همان چیزی را در فایرفاکس دید (مرورگر مورد علاقه من!) که در اینترنت اکسپلورر میببنیم. در فایرفاکس ترتیب ستونها به هم ریخته است و در سمت چپ انگار با صفحه سیاهی (رنگ نچندان مورد علاقه ام) مواجه هستیم… و همچنین ثابت بودن “نشریه فرهنگی آدم برفی ها” به نظرم بهتر است تا متحرک بودن آن … ۹٫ اسم نویسندگان مطالب در کنار مطالبشان باشد بهتر است. ۱۰- میخواستم بگم مسابقه که دیدم گذاشته اید… اما تبلیغ تبلیغ تبلیغ

اصلا کار فرهنگی کردن مثبت است به هر شکل ممکن در این دیار. امیدوارم روز به روز سایت آدم برفی ها پیشرفت کند و مبادا در آفتاب تموز آب شود. پراکنده گویی و کلی گویی و اشتباه تایپی ام را ببخش.

وحید فرازان

 

 

محمد ناصر احدی

 

طومار شوخ به شیوخ جزیره آدم برفی ها

 

 

 

۱٫       سلام

 

۲٫       دیر شد. میدونم. خدا رو شکر آخره ساله و میشه همه تنبلی ها رو به مشغله شب عید حواله داد.

 

۳٫       عملکرد دو ساله آدم برفیها؟ دو ساله شد این بچه دوست داشتنی؟! چه زود گذشت. آدم برفی ها بچه دو ساله ای که بر خلاف هم سن و سالاش اصلا لوس نیست. شاید چون مادر و پدر درست و حسابی بالا سرش بوده. اما یه مشکلی داره، خیلی ساکته. اونقدر که باید، اونقدر که تو این دو سال پاش زحمت کشیده شده، اونقدر که هممون دوسش داریم، صدا نداره. هممون شنیدیم از آن نترس که های و هوی دارد از آن بترس که سر به توی دارد. اما من میگم آدم برفی ها دیگه خیلی ساکته. بعد دو سال باید بتونه خوب و رَوون حرف بزنه و مهمتر از اون جواب حرفشو بدن. البته تو این دو سال این کار رو کرده. حداقل دو – سه نمونشو خودم دیدم. اما من میگم این بچه از حالا به بعد باید خیلی بیشتر و بهتر از اینا کار کنه. این مامان و بابای پر مشغله باید بیشتر حواسشون به این خوشگله سایت ما باشه. خیلی از ماها که حالا هممون یه جورایی رفقای این سایت حساب میشیم از این سایت خیلی خاطره داریم. کلی باهاش حال کردیم. خوندیمش. خوندتمون. شناختیمش. شناختتمون. حالا حالاها نباید بذاریم آب شه. هنوز باید واستیم پاش. تا کی؟ تا… تا… فکر کنم تا وقتی دستای فروغ سبز شه. تا وقتی که….

 

۴٫       نقاط قوت و ضعف؟

 

الف: من مدل قدیمی سایت رو بیشتر دوس داشتم. انگار وقتی ماهنامه بود، تشخص بیشتری داشت. راحتتر میشد شناختش. میشد کیف کنی که هر ماه باید یه چیزکی بنویسی و هر ماه، یک ماه تمام، مطلبت رو سایته و ماه بعد آرشیو میشه و تو باید دوباره آب هندونه نخوری که مبادا این ماه جا بمونی. اگه جا می موندی، یک ماه حرص تنبلیتو میخوردی که چرا ضیافت این ماه رو از دست دادی و حالا باید یک ماه به اسم همه بچه ها زل بزنی که هستن بی تو و تو نیستی با اونا. همه اینا رو گفتم که بگم قوتش تو ماهنامه بودنش بود.

 

ب: بابا تو رو خدا هر چیزی رو نفرستید رو سایت. یه زمانی اینجا چهار تا سردبیر داشت هر بخشی. الان شده جمعه بازار. از هر دری سخنی و از هر سخنی، مزخرفشو میشه توش پیدا کرد که اگه نباشن دو زار نه به کسی بر میخوره و نه بودنش به کسی کمکی میکنه.

 

ج: این معرفی کتاب چرا جمع شد؟!

 

د: برای بخش ادبیات اعم از شعر و داستان کوتاه و داستانک و ………. یه اصول و ضوابطی در نظر بگیرید. هر کی هر چی مینویسه که نباید کار کنید. حالا اگه پای رفاقت و این جور چیزا در میونه، عیبی که نداره هیچ، دمتونم گرم. اصلا سایتی که نتونه چهار نفر رو با هم رفیق کنه، ده شاهی به درد نمیخوره. خدایی آدم برفیها، رفقای نادیده، زیاد دست و پا کرده برامون. دمش گرم.

 

0.   پیشنهاد؟

 

الف: به چهار تا سایت دیگه تبلیغ بدیم چطوره؟ یا یکی دو بار تو مجله فیلم؟ اصلا میشه همچین کاری کرد؟ سه تفنگ دار میذارن؟ رضا اینو تو بهتر میدونی. بگو و جمعی رو از نگرانی برهان ( ب + رهان = آزاد کن)

 

ب: آقا یه بخشی مثله کتابخونه «خوابگرد» خدا بیامرز راه بندازید. کتابا و مقالات اساسی و پدر مادر سینمایی و ادبی کمیاب و نایاب رو که مثلن رضا حتمن کلی ازشون احتکار کرده تو کتابخونش و کامپیوترش بذارید تو سایت. یه کم share  کنید اینا رو. Pdf های مشتی و خوندنی.

 

ج: یه کاری کنید مثل اون اوایل چهار تا آدم درست و حسابی هر از گاهی میهمون سایت باشن و چیزکی قلمی کنن.

 

د: این سایت خیلی واسه ما عزیزه. حداقل واسه من که اینطوره. بیشتر هواشو داشته باشید. ما از نسل آدم برفی ها هستیم

 

سال نوی همه بر و بچه های سایت مبارک. انشاا… سال جدید سال ما باشه.

 

 ***

 

 

جمع بندی نظرات:

 

۱-      ظاهرا فرمت ماهنامه را برخی از دوستان بیشتر می‌پسندند. باید به عرض دوستان برسانیم که تنها دلیل دل کندن از فرمت ماهنامه کمبود مطلب بود و بس و تقریبا هیچ کس deadline مورد نظر ما که بیستم ماه بود را رعایت نمی‌کرد و سر و سامان دادن چهل مطلب در یکی دو روز آخر ماه ابدا امکان پذیر نبود. تنها شرط لازم برای بازگشتن به فرمت ماهنامه تشکیل یک تیم منسجم و قوی است ( دست کم ده نفر برای بخش سینما و پنج نفر برای بخش‌های دیگر) که اعضایش حالی به حالی و دمدمی مزاج نباشند و در میانه راه پا پس نکشند، ماهیت کار در محیط مجازی را بشناسند و دوست داشته باشند، هر ماه تعداد اندک مطلبی که به آن‌ها محول شده و ( غالبا خودشان پیشنهاد می‌دهند) را تحویل بدهند و مدیوم را به خوبی بشناسند یعنی بدانند فعلا منفعت مادی در این کار وجود ندارد ولی آینده از آن رسانه مجازی است و می‌توان از همین حالا دوراندیشانه روی آن سرمایه گذاری کرد. مهم‌تر این است که همکاران بدانند بابت زحمتی که تا به امروز کشیدیم قرانی به جیبمان نرفته و تنها از سر عشق بوده و بس و نیز این‌جا رئیس و این جور عناوین ندارد و در واقع از روز اول این سایت بر اساس یک نیاز و تعامل گروهی بنانهاده شده و ماهیتش به تکثر و کار گروهیش است.

 

۲-      ظاهر و قالب سایت قبلا بیشتر مورد اعتراض و انتقاد قرار می‌گرفت و امروز هم کماکان انتقادهایی وجود دارد. امروز تنها مشکل باقیمانده از نظر ما مربوط به صفحه اول سایت است که در مرورگرهایی جز اکسپلورر ظاهر مناسبی ندارد و مشکل غیر قابل حلی هم نیست و البته کسی که دانش فنی این کار  را دارد باید کمک‌مان کند چون طراح قبلی ما یک سال است که ناپدید شده و دسترسی به ایشان امکان پذیر نمی‌باشد! ( این هم از همان دمدمی مزاجی‌هایی است که عرض شد. انجام تغییری که مد نظر ما است برای او پنج دقیقه هم زمان نمی‌برد ولی دیگر تمایلی ندارد به تماس ما پاسخ دهد!). اما چرا این صفحه اصلی این‌قدر شلوغ است؟ حجم مطالب و کمیت موضوعی در آدم برفی‌ها خیلی زیاد است  اما مشکل دسترسی با قرار دادن دسته بندی موضوعی در بالای سایت برطرف شده که ظاهرا برخی هنوز آن جدول معظم را نمی‌بینند یا از آن غافل‌اند. الگوی فعلی صفحه نخست هم پس از اتود زدن بیش از صد الگو انتخاب شده  و خودتان اگر حتی روی کاغذ یک الگوی فرضی برای تعبیه همه بخش‌های آدم برفی‌ها ترسیم کنید متوجه می‌شوید که الگوی فعلی تقریبا عاقلانه‌ترین و مناسب‌ترین الگوی ممکن برای سر و سامان دادن حجم بالای مطالب است. اگر راه بهتری برای چینش المان ها به نظرتان می رسد روی کاغذ رسم کنید، اسکن نموده و برایمان ای میل کنید. جز صفحه نخست، خود صفحه‌هایی که حاوی مطالب هستند مشکلی در هیچ مرورگری ندارند و شکیل و ساده و صمیمی به نظر می‌رسند و ما هم فعلا قصد تغییر دادن آن‌ها را نداریم. باز هم اگر پیشنهادی به ذهنتان می‌رسد دریغ نکنید. فراموش نکنید که آدم‌برفی‌ها شبیه هیچ سایتی نیست و این یک ویژگی است. اغلب سایت‌های ایرانی شبیه یکدیگر و خیلی شلوغ و پر از زرق و برق‌ها‌ی بیخود و لینک‌های بیهوده  هستند و صفحات آدم برفی‌ها – به جز صفحه نخست ـ  از این ویژگی‌ها بری اند.

 

۳-       فکر سر و سامان دادن یک کتابخانه مجازی، فکر خوبی است و به زودی برای آن اقدام خواهیم کرد. همچنین باید آرشیو موسیقی هم که مدت هاست به حال خود رها شده را دوباره و با فرمتی بهتر مجددا رونق بدهیم. همین جا از شما هم دعوت می‌کنیم که کتاب‌های الکترونیک و تراک‌های موسیقی کمیابی را که در اختیار دارید برای استفاده در آرشیو سایت برای‌ ما ای میل بفرمایید. مخصوصا موسیقی متن و ساندتراک‌های فیلم‌های برتر تاریخ سینما جایگاه ویژه‌ای در سایتی همچون آدم برفی‌ها خواهند داشت.

 

۴-      تبلیغ در سایت‌های دیگر هرچند روشی بسیار خوب و کارآمد است ولی جز این که سرمایه‌ای برایش در چنته نداریم لزوم چندانی هم ندارد. سایت‌ها و مخصوصا وبلاگ‌های پرشماری به آدم برفی‌ها لینک داده‌اند و مخصوصا کسانی که خود مطلبی در این سایت دارند با لینک‌هایشان خوانندگان وبلاگ‌هایشان را به سوی آدم برفی ها روانه می‌کنند، آدم برفی‌ها در هر حال سایت خبری نیست و لزومی ندارد که یک نفر هر روز به آن سر بزند. قطعا مهم‌ترین عاملی که مراجعه کنندگان را به دیدار مجدد سایت ترغیب می‌کند به روز شدن منظم و مستمر سایت با مطالب جذاب و قوی است که آن‌هم نیازمند تشکیل همان تیم منسجم و همدلی است که پیشتر ذکرش رفت.

 

۵-      مهمتر از تبلیغ دادن، تبلیغ گرفتن است که می‌تواند کمک فوق‌العاده‌ای به ارتقاء کار سایت باشد. پیشتر هم اعلام کرده بودیم که به یک نفر با روابط عمومی خوب برای این‌کار نیاز داریم که البته قطعا بهره مادی هم برایش خواهد داشت. خودمان متاسفانه از پس این یک رقم بر نمی‌آییم.

 

۶-      چند جنبه بودن سایت، خواست ما از روز اول بود و خصیصه‌ای است که آدم‌برفی‌ها بر پایه آن بنا نهاده شده است و بنا نداریم از آن دست بکشیم. اگر سینما بر خلاف خواست اولیه ما جلوه پررنگ تری در آدم برفی‌ها دارد به دلیل اقبال بیشتر نسل جوان به آن است و موضوعاتی از قبیل موسیقی و تئاتر و … همچون جامعه بیرونی همیشه در سایه می‌مانند. کسانی که ممکن بود بتوانند این بخش ها را پوشش دهند ترجیح دادند خودشان یک سایت مستقل به راه بیندازند و … این موازی سازی از ویژگی‌های جامعه ایرانی است که فقط کمیت سایت‌ها را بالا می‌برد. اگر در یک خیابان کم رفت و آمد و پرت یک مغازه کوچک فست فود به راه بیندازید شک نکنید به زودی کسی پیدا خواهد شد که درست در نقطه مقابل شما یا چند مغازه آن طرف‌تر بساط فست فود برپا کند، گاهی فقط به خاطر این‌که حال‌تان را بگیرد! و بعد از مدتی هم تعطیل می‌کند می‌رود پی کارش ولی حس خوبی دارد که چند مشتری شما را پرانده!

 

۷-      پیشنهادهایی همچون تهیه پرونده‌های موضوعی برای فیلم‌ها، سینماگران و… هم نیازمند تیم هستند. اول باید آن تیم با افرادی شکل بگیرد که یار نیمه راه نباشند و آدم‌برفی‌ها را دوست داشته باشند و از خود بدانند و باور کنند این‌جا رئیس ندارد و سودی از بابت زحمت آن‌ها به جیب کسی نمی‌رود و تنها کسی که در درازمدت سود خواهد برد خود آن‌ها هستند. بقیه مسائل واقعا ساده‌تر از این حرف هاست. خیلی ساده…

 

 

باسپاس از همکاران بابت پیشنهادها و نظراتشان . پیروز باشید و سالی سرشار از زیبایی و محبت برایتان آرزو داریم.

 

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد