تولدی دیگر

, , ۵ دیدگاه

یکم

از این شماره چند تغییر اساسی هم در طراحی و امکانات سایت و هم در کادر اجرایی آدم‌برفی‌ها به وجود آمده است.تقسیم وظایف جدید در آدم برفی ها به شرح زیر است:نوشته های آدم برفی ها همچون قبل در سه بخش سینمایی و ادبی و اندیشه و البته بخش های مربوط به سایر هنرها همچون موسیقی، تئاتر و…به فراخور و پیشامد موضوع تقدیم خواهد شد. در کادر جدید آدم برفی‌ها «رضا کاظمی» دبیر بخش سینمایی،«سید مهدی موسوی»دبیر بخش ادبی و «علی‌جعفر زاده»مسوول بخش اندیشه خواهند بود.بخش اندیشه مباحث فرهنگی در زمینه های فلسفه، جامعه شناسی، علوم اجتماعی و… را شامل خواهد شد که قطعا با دو بخش ادبی و سینمایی در بده بستان خواهد بود. آسیب شناسی پدیده های اجتماعی و فرهنگی از دغدغه های اساسی بخش اندیشه است که می تواند از ورزش تا رسانه ها و … را  نیز در بر بگیرد. البته تردید نکنید که آدم برفی ها همچون همیشه از ورود به مباحث سیاسی پرهیز خواهد کرد و نقدهایش را به آسیبهای اجتماعی و فرهنگی معطوف خواهد نمود.این فرض مورد توافق ما در همه زمینه های کاری مان در آدم برفی هاست و ادامه خواهد داشت و دلیلش را پیشتر هم گفته و نوشته ایم.ما نگاه سیاسی به فرهنگ را بلای نقد فرهنگی می دانیم چون سیاست اساسا رابطه ای دوسویه با تولید فرهنگ در سرزمین های جهان سومی ندارد،به خصوص در همین سالهای پرتلاطم سایبرنتیک که در آن غوطه می خوریم و تولید فرهنگ ناب نه از کلان نگری که از پس میراث بیل گیتس و یارانش خلق می گردد چه در عرصه‌‌ نشر ادبیات و چه در زمینه آثار مستقل سینمایی ـ تجربی و چه در زمینه موزیک های زیر زمینی.هرچند در این میان به دنبال بازده اقتصادی بودن تا اطلاع ثانوی کمی نابخردانه و شتابناک است.

دوم

خیلی مهم : از این شماره آدم برفی ها «بخش روزانه»  هم خواهد داشت و این لزوما به معنای به روز رسانی هر روزه نیست و البته می تواند اینگونه هم باشد. یعنی تعیین خط کاری بخش روزانه با اقبال شما مخاطبین آدم برفی ها و همکاری نویسنده های بیشتر، ارتباط مستقیم دارد. در هر حال این بخش فعال خواهد بود و علاوه بر بازتاب خبرهای متفاوت و مهم فرهنگی نسبت به رخدادهای روز هم در قالب نقد و نظر و تفسیر ها واکنش خواهد داد.تلاش بر این است که هر پنج شنبه شب( شب جمعه) مطالب ویژه ای برای پایان هفته مخاطبان پیگیر آدم برفی ها تقدیم کنیم که سعی می کنیم مطالبی کمتر تحلیلی و بیشتر سرزنده و پرنشاط باشند.

خیلی مهم: به دلیل انتقادهای زیادی که به بک گراند سیاه آدم برفی ها در خصوص چشم آزار بودنش  وارد می شد تصمیم گرفتیم هم از شیوه و ویژگی کار خود کوتاه نیاییم و هم رضایت مخاطبان را به نوعی فراهم کنیم، از اینرو همه صفحه های سیاه را با کلیک روی گزینه « صفحه را در زمینه سفید ببینید» که در گوشه سمت راست هر صفحه قرار دارد می توان در قالبی ساده و سفید دید که البته برای پرینت صفحات مورد نظرتان هم بسیار مناسب و کاربردی است.ولی بخش روزانه را برای ایجاد یک حال و هوای متفاوت و تاکید بر مستقل بودنش از ماهنامه در قالبی متفاوت و البته همچنان ساده و خلوت ارائه کرده ایم.خدا کند دیگر در این مورد انتقادی پیش نیاید.

سوم

با توجه به تصمیم مان برای پا گرفتن بخش روزانه نیاز به همکاری بیش از پیش دوستان  داریم و امیدواریم نامهای تازه ای هم به ما بپیوندند. محتوای نوشته های روزانه هم کمتر تحلیلی و بیشتر به شکل یادداشت و نقد و نظر گذرا بر رخدادهای فرهنگی ایران و جهان است. البته جا برای نوشته های تحلیلی هرگز تنگ نخواهد بود.همچون همیشه.

همین جا برخلاف سیاق گذشته از همه کسانی که مایلند با بخش روزانه آدم برفی ها همکاری کنند دعوت می کنیم اگر واقعا مایل به همکاری هستند بدون هیچ تشریفات و پرسشی در خصوص نوع و شیوه مطلب ارسالی ،مطالب خود را برایمان بفرستند.نشانی پستی اینترنتی ما info@adambarfiha.com است. انتشار یک مطلب به منزله تاییدیه هیات اجرایی آدم برفی هابر آن مطلب( و نه لزوما دیدگاه آن) و مبین این نکته است که امکان همکاری به خوبی وجود دارد. تجربه ما در باره بخش ماهنامه، طنز آمیز و کمی آزار دهنده بود. بیش از سی نفر از دوستان با شور و اشتیاق واقعا امیدوار کننده ای آمادگی خود برای را همکاری اعلام کردند و حتی برخی شان رزومه کاری هم فرستادند(!!!) و ما هم با روی گشاده و ابراز اشتیاق پاسخشان دادیم ولی در عمل فقط یک نفر از آنها مطلب فرستاد!!! از این رو، آدم برفی ها دیگر هیچ اصراری برای درخواست مطلب از هیچ کسی ندارد. اینجا متعلق به همه شماست و اگر به شیوه و اسلوب کار این نشریه فرهنگی الکترونیکی علاقه داشته باشید نیاز به هیچ تشریفاتی برای همکاری نیست. آدم برفی ها هیچ عقیده و نگرش خاصی را در هیچ زمینه ای ترویج نمی کند و اصولا در خط مشی این نشریه هیچ نقد و نظر مطلقی درباره هیچ پدیده ای وجود ندارد.یعنی آدم برفی ها برخلاف روال معمول و بیمار این سالها  در جهت تقویت و تبلیغ مثلا یک فیلمساز یا شاعر و … و تخریب و حذف مطلق دیگری عمل نخواهد کرد و نهایت آرزویمان این است که در کنار یک نقد منفی بر یک اثر هنری نقد مثبت بر آن هم داشته باشیم و چون با کسی پدر کشتگی نداریم یا لااقل آن قدر از کسی کینه نداریم که نتوانیم شخصیت بیرونی او و اثرش را از هم تفکیک کنیم این رویه برایمان بسیار آسان و ممکن است. حتی کسانی که در کامنتهایشان هتاکی می کنند هم به شرط رعایت چهارچوب اساسنامه تحریریه آدم برفی ها می توانند برای این سایت بنویسند. اساسنامه ما را در صفحه «درباره ما» می توانید بخوانید. .لینکش بالای همین صفحه است.

چهارم

از این ماه مطالبی که «پس از بیستم هر ماه» به دستمان برسد را برای ماهنامه ماه بعد منتشر نخواهیم کرد چون به این نتیجه قاطع رسیده ایم که بی نظمی بزرگترین آفت و چشم اسفندیار هر کار فرهنگی هست. یک بار دیگر با همه دوستانی که به ما افتخار همکاری داده اند پیمان می بندیم: همانقدر که شما با نوشتنتان به آدم‌برفی ها یاری می رسانید، قطعا ثمره نوشته های ارزشمندتان را چه از نظرفرهنگی و گسترش نامتان و چه اگر خدا بخواهد در آینده ای که دیر هم نخواهد بود از نظر مادی به دست خواهید آورد. پس نه درخواست ما از شما برای مطلب را به حساب بی پشتوانگی و آخرالزمانی کارمان بگذارید و نه خودتان را از سرنوشت ما مبرا بدانید.این حرکت فرهنگی تحلیلی پربار که به همت شما به پیش می رود واقعا نمونه اش در سایت های ایرانی کمیاب است. کافی است به آرشیو ما سر بزنید تا ببینید در همین هشت ماه فعالیتمان چه رفرنس گرانبهایی در حوزه فرهنگ و هنر به جا گذاشته ایم. مهم نیست که با بی اعتنایی و بی مهری مواجه شویم. به هر حال اینجا ایران است و بدبختانه قدر گذاری کار فرهنگی امری بیهوده به شمار می آید. هر چقدر هم گران سنگ تر باشیم با بی اعتنایی بیشتری مواجه می شویم. ولی ما مخاطبینی داریم که در همین سرزمین عزیز و دوست داشتنی و چه در دیگر سرزمینهای این کره حقیر زمین مفتخر به ایرانی بودن اند و هر ماه منتظر آمدن دوباره ما هستند. کار فرهنگی ارج و اجرش را از مردم می گیرد. چون اینجا ایران است و قرار نیست یک صدم توبیخ و  جریمه پیش بینی شده برای امور انجام نشده تشویقی هم پیش بینی شود.

پنجم

بد نیست به اتمسفر غالب آن سایتهای فرهنگی که خود را صدای فرهنگ غیر رسمی و زیر زمینی می دانند توجه کنید:« فضایی از نومیدی، سیاست‌زدگی متقابل،باندبازی و‌ حذف و طرد دیگران،‌خط کشی اهالی فرهنگ به خودی و غیرخودی ، نقدو تخریب شخص به جای نقد اثر( مثل کاری که کتاب پاریس تهران  در بسیاری از پاراگرافهایش با کیارستمی می کند) ، تکرار هزار باره نامهای آشنا ( چه ایرانی و چه غیر ایرانی) و راه ندادن به نامهای تازه و جوان و نگاه های ساختار شکن و کلیشه ستیز و…» در چنین فضایی ما که هنوز جوانیم به یاری شما که شما هم هنوز جوانید داریم به دور از آلودگی های روشنفکر نمایانه کار فرهنگی درست و حسابی انجام می دهیم و این چیز کمی نیست.اصلا کم نیست.

 واقعا در فضایی که چند آوایی فرهنگی  و اقتدار ستیزی در قلمرو اندیشه فرهنگی( به پیروی از همه حوزه های زندگی بشر) کار آمد ترین شیوه و انسانی ترین دیدگاه ممکن است چرا باید هر کس یا گروهی مدعی شود که تنها صدای فلان و فلان است؟!! این ادعا اعتراف‌ به حقارت نظر و پلاسیدگی فکری است. آدم‌برفی ها نه یک صدا که برآمده از چندین و چند آواست در میان کنش با صداهای دیگر و آواهای دیگر. آنچه خروجی این عرصه فرهنگی است تنها در دستگاه تفسیر مخاطبان فرهنگ ترجمه و معنا می شود.یعنی حتی خود این صدا ها به تنهایی حاوی هیچ خط و راه و معنایی نیستند و نباید باشند. مخاطبان فرهنگ خودشان مناسبترین ها را خوشه چینی خواهند کرد.

بر اساس همین انگاره هاست که آدم برفی ها هرگز نخواسته یک نشریه فرهنگی نخبه گرا و خاص و یا عوام پسند باشد.ما اساسا برای نخبه گرایی اعتباری قایل نیستیم و مخاطب فرهنگی از هر قشری که به هر دلیل به این فضای مجازی سر می زند را عوام نمی دانیم.هرجند راهنمای ورودش به آدم برفی ها جستجوی چند واژه هرز و سخیف در موتور جستجو باشد و به اشتباه  و به دلیل تفاوت فتحه و ضمه یک واژه سر از این جا در آورده باشد!!! آرزویمان این است که چنین مخاطبی هم که بر پسته آمده بر شکر اوفتد و یک جور فضای نو را آزمایش کند.

 ششم

مطالب شما عزیزان در هر حال راه این سایت را پیش برده و شالوده کار ماست و ما برایشان بی نهایت ارج و اجترام قایل هستیم و خواهیم بود ما( ما چند تا آدم برفی و شما ) در هر حال خواهیم ماند حتی اگر لازم بشود ماهنامه را با سه چهار تا مطلب به روز کنیم این کار را خواهیم کرد و اگر هم لازم بشود سه نفره سی تا مطلب بنویسیم این کار را هم با دل و جان خواهیم کرد چون ایمان داریم در نوع کاری که انجام می دهیم کم مانندیم و  یکی از پربارترین ،کاربردی ترین و امروزی ترین رویکردها به مقوله فرهنگ را ارائه می دهیم.نگاهی که از دل هنوز پاک و ساده جوانهای عاشق فرهنگ و هنر ایرانی بر می خیزد. جوانهایی که هیچ نمی خواهند جز کمی مهر و توجه که البته هرگز بر انها روا نمی شود.چه بد.

هفتم

بد نیست این یادداشت را با چند بیت از  مولانا به پایان ببریم ولی جان خودم و خودتان هر چه گشتم هیچ بیتی از او پیدا نکردم.چشم انتظار کتاب مولانای استاد کیارستمی هستم.(  آخ که یه چند نفر خونشون به جوش اومد!!!  🙂   )

عزت زیاد

 

۵ دیدگاه

 1. رضا نبی زاده

  10/25/2008, 10:13 ب.ظ

  خسته نباشید ……. واقعا خسته نباشید
  امیدوارم راهتان پایدار باشد

  پاسخ
 2. لولي وش مغموم

  10/29/2008, 10:17 ق.ظ

  تولد تولد تولدت مبارک
  مبارک مبارک تولدت مبارک
  بیا شمع ها………..

  پاسخ
 3. داوود

  10/30/2008, 09:18 ب.ظ

  من هم تبریک می گم.هم بخاطر قالب جدید که به نظرم خیلی بهتر از قبلیه.همچنین بخش های جدیدی که راه افتاده.هم بخش روزانه و هم رادیو که امیدوارم قضیه ی پادکست همونطور که نوشتین جدی باشه.
  راستی.یه فیلم کوتاه ماه گذشته رو وبلاگ بود که الان نمی بینمش.امیدوارم یک بخش هم برای فیلم های کوتاه در نظر گرفته بشه و همینطور فیلم های کوتاه جدیدی که می سازین یا ارسال می شه…
  امیدوارم موفق و پایدار باشین…

  پاسخ

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد