خبرنگار: خودم

, , ۱ دیدگاه

 

الف

۱-      عکاس برجسته ای را می شناسم که عضو کالج سلطنتی عکاسان انگلستان است و اصرار عجیبی به استفاده از دوربین های سنتی و عکاسی سیاه و سفید دارد. تا آنجایی که می دانم مخالف سرسخت دوربین های دیجیتال است و هرگز توانایی اش را آلوده به تکنیک های دیجیتال نمی کند. اینکه می گویم آلوده؛ دیدگاه شخصی او را مد نظر دارم.

۲-      دوربین های دیجیتال همه را عکاس می کند و این شاید همان انتقاد اساسی است که مدافعان دوربین های سنتی به پدیده عکاسی دیجیتال دارند؛ این باور که سهولت استفده از ابزار، وجه زیبایی شناختی و روشن فکرانه هنر را تبدیل به چیزی سردستی و عوامانه می کند؛ اینکه وسواس را از هنر می گیرد و از همه هنرمندانی کم سطح می سازد.

۳-      تلفن های همراه امروزی اگر دوربین نداشته باشند در رده کالاهای بنجل و کم قیمت جای می گیرند. همه کسانی که مشتری گوشی های تلفن همراه هستند – از هر قشری که باشند و با هر بودجه ای که برای خرید کالایشان در نظر گرفته اند- در یک پرسش در هنگام خرید مشترکند : دوربینش چند مگاپیکسله؟

۴-      پیکسل های میلیونی اگر چه هنر را از انحصار عده ای قلیل در آورده است و به میان توده های میلیونی رسانده است و از این منظر شاید به ظهور گونه ای جدید از مخالفان و منتقدان انجامیده باشد، اما همگان را قادر به ثبت لحظات و بریده های زندگی کرده است. بدون دردسر و هزینه چندان.

ب

۱-      ایرانیان در فضای اینترنت بیش از ۶۰۰۰۰ وبلاگ را به ثبت رسانده اند. ۳۵ درصد ایرانیان کاربر فعال اینترنت هستند. شهر مذهبی قم یکی از متراکم ترین کانون های کاربران اینترنتی است. ایرانیان خوره اینترنت شده اند!

۲-      وب لاگ ها، پاد کست ها و امثال آنها به تدریج مفهوم رسانه را دگرگون کرده اند. جهان خبری امروز دیگر صرفا متکی به رسانه های جمعی نیست. رسانه هایی که در قالب بنگاه هایی عظیم با امکانات تکنولوژیک فراوان و پرهزینه و نیروی انسانی به شدت آموزش دیده و حرفه ای تولید خبر و گزارش می کنند. این روزها رسانه های جمعی بخش زیادی از نقش خود را به رسانه های خرد داده اند.

۳-      دارسی دی نیکوچی ( Darcy Dinucci ) برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ در مقاله ای واژه وب ۲ ( web 2 ) را معرفی نمود. وب ۲ را به عنوان نسل دوم تولید و طراحی پایگاه های اینترنتی می شناسند. آنچه وب ۲ را از تعاریف سنتی متمایز می کند تسهیل ارتباط گیری، به اشتراک گذاری اطلاعات، طراحی کاربر-محور و تعامل در فضای وب است. از فرزندان این نسل دوم می توان به شبکه های اجتماعی مجازی، سایت های اشتراک ویدیویی و وب لاگ ها اشاره نمود.

۴-      مینی مالیسم دنیای امروز تعاریف جدیدتری را نیز خلق نموده است. میکروبلاگینگ یکی از آنهاست. میکروبلاگینگ به شکلی از وب لاگ نویسی چند رسانه ای اطلاق می شود که کاربر را قادر می سازد تا در کنار متن های کوتاه عکس، ویدیو و فایل های صوتی را به اشتراک بگذارد. در ماه می ۲۰۰۷، ۱۱۱ سایت خدمات میکروبلاگینگ در سطح جهان وجود داشته اند که در میان آنها Twitter که در ماه جولای ۲۰۰۶ آغاز به کار نمود در زمره محبوب ترین ها و بهترین هاست.

ج

۱-      مخالفان ورود پدیده های دیجیتال به عرصه هنر، شاید هرگز فکرش را هم نمی کردند که روزی این ابزارها به همراه پدیده های رسانه ای خرد نظیر آنچه گفته شد، به کارکردی ورای کارکرد زیبایی شناختی و هنری و بلکه کارکردی رسانه ای و فراگیر دست یابند. ترکیب گوشی های همراه دوربین دار، دوربین های عکاسی دیجیتال،پدیده وب ۲ ، میکروبلاگینگ، Facebook ، Twitter و نظایر آنها نیروی اجتماعی عظیم و تاثیر گذاری را خلق کرده است که کارکرد رسانه های جمعی را تحت الشعاع قرار داده است.

۲-      این روزها همه خبرنگار خودشان هستند.

 

 

یک دیدگاه

 1. باز باران...

  08/22/2009, 05:31 ب.ظ

  سلام
  یه زمانی ما خودمون رو کشتیم رفتیم دانشگاه رشته علوم ارتباطات با گرایش روزنامه نگاری خوندیم الان می بینیم که مردم بهترین و زیباترین خبرهارو شکار می کنن. خوشحالم از اینکه اینقدر پیشرفت کردیم…
  مطالب جالبی دارین. به ما هم سر بزنید…
  پاینده باشی…

  پاسخ

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد