چرا آدم برفی ها هر نوشته ای را منتشر نمی کند؟

, , ارسال دیدگاه

 

سوم مرداد لحظه ای کابوس وار از برابر چشمانمان گذشت که سعی کردیم باور نکنیم. یعنی این همه تلاش و کوشش برای حفظ و ارتقاء آدم برفی ها بر باد رفته؟  پس از کلیک کردن روی لینک یکی از صفحات آدم برفی ها اعلان بلوکه شدن سایت پیش چشممان آمد. از فروردین ۸۷ که این سایت را راه انداختیم تلاشمان دوری از تابوهای اخلاقی و عقیدتی سرزمین ایران بوده و تلاش داشتیم تا در نشر هنر و فرهنگ فرهیخته و والا قدم بگذاریم.امروز هم بر این عهد ایستاده ایم و به حکم منطق و با درک درست جایگاهمان در اجتماع، به قانون کشوری که در آن زندگی می کنیم گردن می نهیم. از همان آغاز نوشته های آدم برفی ها را پیش از نشر به دقت بازبینی می کردیم و خود را اسیر خودنمایی های اپورتونیستی روشنفکری نمی کردیم . در اساسنامه مان تصریح کرده بودیم که از نوشته های سیاسی و عقیدتی و مبتذل دوری می کنیم و آدم برفی ها جایگاه آثار هنری فرهیخته و نوشته ها و تحلیل های نظری و محترمانه است. برخی تخطئه مان کردند و عمل در چارچوب قانون را دلیل عقب ماندگی مان دانستند ولی ما راه منطق و قانون گرایی را پیش گرفتیم که به گمانمان تنها راه اعتلا هر سرزمین و زمینه ساز ارتقاء و اعتلای خود قانون است.

 پس چرا این صفحه کذایی ناگهان ظاهر شد و چرا فقط همان صفحه بلوک شده بود و بقیه سایت بدون مشکل باز می شد؟ از طریق پنل سایت آن صفحه را باز کردیم و متاسفانه متوجه شدیم که یکی از دبیران سرویس سابق آدم برفی ها که به او اعتماد داشتیم چند ماه قبل مطلبی را در سایت قرار داده که چند کلمه زشت و ناروا از نظر اخلاقی در آن وجود دارد و ما به دلیل اعتماد بیهوده ای که به این همکار داشتیم آن نوشته را دقیقا کنترل نکرده بودیم.

آن پست حذف شد و پست های مشابهی هم اگر در کار باشند بی درنگ اصلاح می شوند و اگر قابل اصلاح نباشند حتما حذف خواهند شد.

این ماجرا جنبه حقوقی دارد و می تواند برای گردانندگان یک سایت گران تمام شود. بی توجهی و سهل انگاری آن همکار می توانست همه زحمت هایمان را به سادگی و به دلیل یک نوشته بی اهمیت برباد بدهد. در حالی که آرشیو آدم برفی ها آن قدر غنی از مطالب ارزشمند و خواندنی و اندیشمندانه است که هیچ انگیزه و نیازی برای متفاوت نمایی با ادبیات زشت و کثیف ندارد. این رویه یکی از شیوه های مد روز در وبلاگ نویسی است که توسط بخشی از شاعران و داستان نویسان و طنز نویسان به کار گرفته می شود، نویسندگانی که خود را  مفتخر به القابی همچون : ته خط ، آنارشیست، پوچیست، نهیلیست  و … می دانند و اثر ادبی امروزین را  بدون هـرزنـگاری اثری فاقد ارزش و غیر متعهد می دانند!!! به نظر آنها زشتی های زمین و زمان را باید با واژه های درخور و مـهوع بازتاب داد و تصویرگر صادق خصوصی ترین احوال آدمیان این روزگار بود.

کاری به درست و بد بودن این طرز فکر نداریم و در موضع و جایگاه قضاوت نیستیم و نخواهیم بود. فقط برایمان یک امر مسجل است: نشر آثار فرهنگی در هر کشور تابع قوانین حقوقی آن کشور است و هر گونه تخطی و نقض قانون موجب پیگرد و عواقب جزایی خواهد شد.  مسلم است که سایت هایی همچون آدم برفی ها که مشخصات حقیقی و حقوقی نویسندگان و گردانندگان آنان بر کسی پوشیده نیست با عریـانی تمام در معرض کنجکاوی و نظارت قرار دارند. باید تکلیف خودمان را مشخص کنیم. یا باید در چارچوب قانون حرکت کنیم یا با نقض قانون آماده پذیرش جزا باشیم. تغییر و اصلاح قانون هم که از حوزه توانایی ها و اراده امثال ما خارج است.

 آدم برفی ها حرکت در چارچوب قانون با استفاده از حداکثر ظرفیت های قانونی را تنها راهکار مورد قبول خود می داند و البته هرگز بیش از آنچه قانون معین کرده است اعمال خودسانسوری و حذف نمی کند. بر این باوریم که دایره آفرینش نقد و نگاه سازنده،پویا، با طراوت،آزادمنشانه و آثار مکتوب والا و گران سنگ چنان گسترده است که نیازی به خودنمایشگری با شیوه های مخرب و کثیف و  ادا و اطوارهای شبه روشنفکری نیست. ما در چارچوب قانون کشور ایران مطالب سایت را آماده و منتشر می کنیم و این رویکرد، نوشته های اختصاصی و نوشته های بازنشر داده شده از منابع دیگر را در بر می گیرد.

 

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد