رقابت داغ داغ!

, , ارسال دیدگاه

 

از دیرباز تاکنون در کنار اکران نوروزی، بسیاری از صاحبان فیلم ها اکران عید فطر را به عنوان یکی از بهترین فصل ها برای نمایش آثارشان در نظر می گیرند. این اشتیاق از همان روزهای آغازین سال جاری نیز در میان برخی از تهیه کنندگان به چشم می خورد و فیلم های بسیاری بودند که برای کسب مجوز اکران در عید فطر سر و دست می شکستند. از نیمه های مهرماه، با پایان یافتن ماه رمضان، میان چهار فیلم دعوت (ابراهیم حاتمی کیا)، کنعان (مانی حقیقی)، سه زن (منیژه حکمت) و نسکافه داغ داغ (علی قوی تن) ماراتن نسبتا نفس گیری به وجود آمد و بار دیگر گیشه سینماها رونق تازه ای گرفت.

با این حال دهه اول مهرماه همزمان با ده روز پایانی ماه رمضان بود و فیلم هایی که از اواخر مرداد یا هفته اول شهریور ماه نمایش خود را آغاز کرده بودند، روزهای پایانی اکران سوت و کور خود را سپری می کردند. در این میان کمدی کمال تبریزی، همیشه پای یک زن در میان است، که از تیرماه مهمان پرده سینماهای کشور شده بود، توانست با فروشی بیش از نهصد میلیون تومان پس از دایره زنگی (پریسا بخت آور)، در رتبه دوم جدول فروش سال جاری قرار گیرد. اما آمار فروش دیگر فیلم ها حاکی از آن بود که وضعیت فروش آن ها چندان چنگی به دل نمی زند. فرزند خاک (محمدعلی باشه آهنگر) که جایزه های اصلی جشن خانه سینما را درو کرد، اندکی بیش از صد و ده میلیون تومان فروخت. پس از آن مینای شهر خاموش (امیرشهاب رضویان) جای گرفت که بر خلاف پیش بینی ها نتوانست به فروش قابل قبولی دست پیدا کند و نزدیک به شصت میلیون تومان فروخت. سربلند، ساخته ویدئویی سعید تهرانی یگانه که حال و هوای فیلمفارسی های دهه چهل و پنجاه را به یاد می آورد، به لطف تیزرهای فراوان تلویزیونی اش در حد و اندازه های فیلم امیرشهاب رضویان فروخت. ریسمان باز (مهرشاد کارخانی) که تحسین بسیاری از اهل قلم و نقد را برانگیخت، شکست سختی در گیشه خورد و با فروش اندک سی و هفت میلیون تومان به کار خود پایان داد. حقیقت گمشده (محمد احمدی) با بیست و دو میلیون تومان فروش، خاک سرد (رضا سبحانی) با فروشی نزدیک به بیست میلیون تومان، روز بر می آید، اثر درخور و قابل تامل بیژن میرباقری با فروش اندک شانزده میلیون تومان و در نهایت فیلم تاریخی پرچم های قلعه کاوه (محمد نوری زاد) با پنج میلیون تومان فروش در رده های بعدی قرار گرفتند و از اوایل مهرماه آرام آرام جای خود را به آثار در نظر گرفته شده برای اکران عید فطر دادند.

 مطابق پیش بینی ها، دعوت، جدیدترین فیلم ابراهیم حاتمی کیا، عنوان پرفروش ترین فیلم اکران عید فطر را تا به این جا از آن خود کرده و با بررسی منحنی اوج و فرود فروش روزانه فیلم ها بعید است دیگر رقیبان بتوانند این فیلم را پشت سر بگذارند. دعوت که رویکردی متفاوت در کارنامه حاتمی کیا به حساب می آید (البته نه به معنای خوبش!)، موضوع ملتهب و شایعی همچون سقط جنین را در ساختاری اپیزودیک مطرح کرده ولی حاصل کار متاسفانه ضعف های فراوان و مشهودی دارد. خود حاتمی کیا در گفت و گوهای مطبوعاتی اش نسبت به نقدها و اظهارنظرهای منفی منتقدان و نویسندگان جبهه گیری کرده و پای فیلمش ایستاده است. این هیاهوهای مطبوعاتی تا به این جا به نفع دعوت تمام شده و در کنار آن پخش تیزرهای متفاوت فیلم (که کار میثم مولایی است) و البته نام حاتمی کیا و ستارگان پرشمار آخرین اثرش همه دست به دست هم داده اند و رونق خاصی به گیشه دعوت بخشیده اند. دعوت بیش از چهارصد و سی میلیون تومان فروخته و میانگین فروش روزانه آن که نزدیک به چهارده میلیون تومان است، تا به این جا افت محسوسی را تجربه نکرده است. اگر فروش دعوت در چند هفته آینده به همین منوال ادامه داشته باشد، ابراهیم حاتمی کیا و منوچهر پیرهادی (تهیه کننده دعوت) می توانند به جابه جایی رکورد فروش امسال امیدوار باشند. دعوت از یک هفته پیش از عیدفطر قرار بود اکران شود، اما به بهانه آماده نبودن کپی های نمایش اش، در هفته اول اکران تنها در یک سینما (سینما آفریقا که سرگروه نمایش این فیلم است) به روی پرده رفت و از همان روزهای اول تماشاگران زیادی را جذب کرد.

کنعان، سومین اثر مانی حقیقی، که در جشنواره فجر سال گذشته توانست رضایت نسبی سینماروها و منتقدان را کسب کند، با این که ریتمی آرام دارد و شاید جنس داستانش برای مخاطب عام سرگرم کننده نباشد، اما فروش خوبی را پشت سر گذاشته است. کارگردانی کم نقص حقیقی در کنار نقش آفرینی چشمگیر بازیگران اصلی فیلم که هر یک قابلیت های بسیاری برای کشاندن تماشاگران به سالن های سینما را در چنته دارند، می تواند از مهم ترین عوامل استقبال نسبی مردم از کنعان باشد و یک بار دیگر این نکته را یادآور می شود که برای جذب مخاطبان بالقوه به سینما لازم نیست دست به دامن مولفه های سخیف و مبتذل شویم و این خود تماشاگران هستند که تفاوت فیلم خوب را از یک اثر سینمایی بد تشخیص می دهند. کنعان که از عید فطر در گروه سینما آزادی به روی پرده رفت، تا به حال نزدیک به دویست و سی میلیون تومان فروخته که با احتساب میانگین فروش روزانه اش که بیش از دوازده میلیون تومان است، به نظر می رسد در مسیر توفیق تجاری هم قرار گرفته است.

 دومین فیلم بلند منیژه حکمت، سه زن، که با مشکلات بسیاری در ممیزی هم روبه رو شد، بالاخره پس از مدت یک سال و نیم از زمان تولیدش توانست شانس اکران پیدا کند. همان طور که از نام فیلم مشهود است، با اثری زنانه روبه رو هستیم که داستان سه زن از سه نسل مختلف را با محوریت یک فرش نفیس روایت می کند. اما حاصل کار چندان چنگی به دل نمی زند و ضعف های اثر بیشتر در فیلمنامه مغشوش اش نمود پیدا می کند. با وجود آن که سه زن از حضور ستاره هایی همچون نیکی کریمی، آتیلا پسیانی، رضا کیانیان و پگاه آهنگرانی بهره می برد، اما در گیشه با استقبال خوبی روبه رو نشده است. سه زن تا به این جا اندکی بیش از صد و سی میلیون تومان فروخته است. از نکته های حاشیه ای اکران سه زن می توان به جمع آوری و یا تغییر بیلبوردهای فیلم در سطح شهر اشاره کرد که گویا دلیل اصلی آن را بدحجابی بازیگران در عکس های تبلیغاتی فیلم عنوان کرده اند که البته اعتراض حکمت را به همراه داشت.

آواز گنجشک ها، آخرین ساخته مجید مجیدی، که در ابتدای مهرماه به عنوان نماینده ایران برای کسب عنوان بهترین فیلم خارجی سال به آکادمی اسکار معرفی شد، یک گروه سینمایی کامل را از آن خود کرده و با در نظر گرفتن میانگین فروش روزانه اش و البته با توجه به نوع داستان و فضایش و نیز عدم بهره مندی از چهره ای گیشه ساز می توان گفت کارکرد بدی در گیشه نداشته است. فیلم تا به این جا به فروشی در حدود صد و بیست میلیون تومان دست پیدا کرده و پا به پای سه زن در جدول فروش پیش می رود. آواز گنجشک ها در ادامه همان مولفه های ساختاری و تصویری آثار پیشین مجید جای می گیرد و به لطف بازی خوب و گرم رضا ناجی این قابلیت را دارد که با مخاطبان عام ارتباط بهتر و بیشتری برقرار کند.

نسکافه داغ داغ، اثر موزیکال علی قوی تن، که مدت زیادی را در ترافیک اکران مانده بود، در ادامه حال و هوای فیلم پیشین قوی تن، سرود تولد، قرار می گیرد. گویا از ابتدا هم قرار بر این بوده که فیلم به لطف فضای به ظاهر موزیکال و شادش بتواند با مخاطبان زیادی ارتباط برقرار کند. ضمن این که خیلی از کارشناسان معتقد بودند بهره مندی فیلم قوی تن از حضور چهره ای دوست داشتنی همچون مرحوم خسرو شکیبایی که به تازگی دارفانی را وداع گفته، می تواند به توفیق تجاری آن کمک شایانی کند. اما فروش شصت و سه میلیونی نسکافه داغ داغ تمام این معادله ها را به هم زده و می توان گفت علی قوی تن که در کارنامه اش هیچ گاه فیلم قابل تاملی به چشم نمی خورد، بار دیگر شکستی تجاری را تجربه کرده است. نسکافه داغ داغ که یک هفته زودتر از سایر فیلم های اکران عیدفطر نمایش خود را آغاز کرده بود، در هفته آخر مهرماه سینماهای اصلی خود را به دلیل پایین آمدن از کف فروش اش از دست داد. فیلم محیا (اکبر خواجویی) که در جشنواره فجر سال گذشته در بخش مسابقه به نمایش در آمد و نظر چندانی را به خود جلب نکرد، به جای نسکافه داغ داغ به روی پرده آمده و در یک هفته نمایش اندکی بیش از ده میلیون تومان فروخته است. با توجه به حضور چهره هایی همچون شهاب حسینی و الهام حمیدی و نیز آغاز پخش تیزرهای محیا از تلویزیون می توان به افزایش فروش این فیلم اندکی امیدوارتر شد.

اکران دوم عیدفطر قرار است از اواخر آبان ماه آغاز شود که با نزدیک شدن به فصل زمستان و امتحانات مدارس و دانشگاه ها و نیز برگزاری جشنواره فیلم فجر بعید است فیلمی بتواند در جدول فروش رکورد شکن باشد. فعلا که چشم کارشناسان اقتصادی سینمای ایران به فروش فیلم دعوت دوخته شده است.

 

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد