نشست”بررسی سیر غزل امروز”

, , ۵ دیدگاه

 

جلسه ی «بررسی سیر غزل امروز» رأس ساعت ۱۵ دوشنبه ۲۱ اردیبهشت در سالن کنفرانس دانشکده ادبیات دانشگاه الزهرا آغاز شد. هدف این جلسه که مجری گری آن به عهده خانم «پدیده شجاعی» بود بررسی «غزل پست مدرن و آسیب شناسی آن»  با حضور اساتید دانشگاه و تعدادی از شاعران مطرح و پیشروی جوان بود.

جلسه با شعرخوانی تعدادی از شاعران مهمان آغاز گردید:

از جمله ی این شاعران می توان به رامین خسروی از شیراز، بهزاد بهادری از بهبهان، شهاب حاجتی از نورآباد ممسنی، مهدی معارف از تهران و مریم کامیاب از لار اشاره کرد.

سپس دکتر سید مهدی موسوی با بیان فهرست وار تاریخچه ای از غزل پست مدرن  و اتفاقات چند دهه ی اخیر شعر معاصر بحث را آغاز کرد. پیمان صفردوست در ادامه به نقد و بررسی پاره ای از آسیب های این جریان پرداخت. سخنران بعدی محمد حسینی مقدم سخنانش را با پاسخ به سه سوال رایج در مورد غزل پست مدرن آغاز کرد و در ادامه به تبیین نظریان پیشروان این جریان ادبی پرداخت. در انتهای این بخش نیز محمدرضا شالبافان با بیان بسترهای فرهنگی این جریان ادبی به بررسی تطبیقی آن با شعر گذشتگان پرداخت.

در ادامه ی برنامه برای آشنایی بیشتر مخاطبان محمدحسن حیدریان از ایوان غرب، مسیحا ابوعلی از شیراز، زهرا معتمدی از مشهد و محمد حسینی مقدم از مشهد به شعرخوانی پرداختند که با استقبال حاضرین در سالن و اعتراض یکی از اساتید، یعنی خانم عابدینی همراه شد که به جوّ یأس آلود و غمبار اشعار معترض بوده و خواستار گفتن شعرهایی شاد توسط شاعران جوان بود.

در ادامه سیامک فارسی (داستان نویس)، رامین خسروی، حمید سهرابی، محمد آسیابانی (کارگردان تأتر) به بیان نظریات خود راجع به غزل پست مدرن پرداختند.

در انتهای مباحث تئوریک، اساتید دانشکده ادبیات نظیر خانم دکتر مریم حسینی، دکتر فرهانی منفرد، دکتر فقیهی و… نظریات موافق و مخالف خود را بیان کردند که با پاسخ حاضرین به جلسه ی پرسش و پاسخی همه گیر تبدیل شد که اتفاقا مورد توجّه اکثر شاعران و منتقدین قرار گرفت.

در انتهای جلسه نیز نادر بختیاری (ترانه سرا) از تهران، محمدرضا شالبافان از تهران، حشمت ا… اسحاقی از شهریار، حامد داراب از تهران، محمدحسین ابراهیمی از ارسنجان، پیمان صفردوست از تهران، مریم اسماعیلی از رشت، سپیده درویشی از تهران، الهام حیدری از مشهد، سوگل عابد از تهران، حمید سهرابی از کرمانشاه، پدیده شجاعی از شهریار و سید مهدی موسوی به شعرخوانی پرداختند و حدود ساعت ۱۹ بود که بعد از تقدیر از دکتر موسوی، حضّار خسته و خوشحال از حضور در جلسه ای پربار سالن را ترک کردند.

 

۵ دیدگاه

 1. میخوش

  05/31/2009, 08:24 ب.ظ

  سلام.
  بله خبر امد که خبر در راه است.
  که بزرگان شعر نشسته اند و سیر شعر و عزل پست مدرن را برسی کرده اند.
  ولی خدایش خیلی زورم می گیره.اخه دکترای داروسازی چه ربطی به ادبیات داره که هی دکتر دکتر می کنید. خیلی ها فکر می کنند اقای موسوی دکترای ادبیات دارند. با این جو خود تحویل گیری که خودشان و دوستانشان راه انداخته اند. هرچند من از بعضی از شعر های خوب ایشان نمی گذرم.
  به قول گفتنی . جمع کنید کاسه کوزتونو…

  پاسخ
 2. مهدی فرهانی منفرد

  06/03/2009, 10:00 ق.ظ

  سلام

  گزارش را خواندم. در جلسه‌ی خیلی از برخوردها را به حساب شور جوانی و هیجان زدگی و شاید ذوق زدگی گذاشتم. اما نمی‌دانم در مورد این گزارش چه تعبیری را باید بکار ببرم. دست کم انتظار داشتم کمی منصفانه‌تر درباره‌ی آن‌چه در این نشست گذشت می‌نوشتید و با به حاشیه راندن نقد‌ها و نظرات مخالف، سعی در انکار آن نداشتید. هر چند شاید اگر من هم بودم، نقد جدی یکی از استادان زبان و ادبیات انگلیسی، سرکار خانم دکتر اخوان را که تخصص و حوزه‌ی اصلی مطالعات ایشان پست مدرنیزم است و آنچه را که مطرح شد، اساساً با پست مدرنیزم بی‌ارتباط خواند، جدی نمی‌گرفتم و از کنار آن می‌گذشتم. چیز عجیبی که در بین دوستان حاضر در جلسه بود و نمی‌توانم نگویم این‌ بود که اظهار نظرها رنگ و بوی نوعی فضل فروشی داشت. مکرراً تأکید می‌شد که دوستان کتاب می‌خوانند و بهتر بود دیگران هم دست کم با مراجعه به ویکیپدیا کمی درباره‌ی پست مدرنیزم مطالعه می‌کردند! یا معرفی وبلاگ‌های پرشین بلاگ که گویا معرفی کننده، آن را به گونه‌ای معرفی می‌کردند که گویی تنها ایشان است که به این کشف مهم نایل شده است و دیگران اساساً از اینترنت و وبلاگ و وبسایت چیزی نمی‌دانند و بهتر است بروند مطالعه کنند و کمی یاد بگیرند. یا دوست دیگری از اشارات بینامتنی سخن می‌گفتند و آن را دلیل ارتباط برقرار نکردن بنده و دیگران با آن می‌دانستند. برغم این‌که برخی بر سرعت تحولات بر روزگار حاضر تأکید داشتند، من هنوز اعتقاد دارم که باید زمان داوری کند که کدام سبک و جریان ادبی اصیل و ریشه دار است و تلاش برای جریان آفرینی ادبی تا چه اندازه موفق و نتیجه بخش است.
  با احترام

  پاسخ
 3. فرزانه. ك

  07/27/2009, 08:27 ق.ظ

  امیدوارم شعر همیشه عمیق و جاندار ایرانی مخصوصا غزل در بستر این پست مدرن به تعریف شما

  تبدیل به فست فود شعر فارسی نشه که واقعا کاریکاتور خواهد شد.امیدوارم غزل های عاشقانه فارسی

  که بی همتاست را تبدیل به فست فود نشود.

  پاسخ
 4. حمید رضا لاری

  06/24/2010, 02:40 ق.ظ

  سلام ، ظاهرا جمع غزل پوش ها جمع بوده و من وظیفه خودم می دونم که به همشهری خودم مریم کامیاب

  یه تبریک جداگونه عرض کنم ، هر جا هستید این روحیه رو حفظ کنید.

  پاسخ
 5. فرهنگسرای ملل

  08/15/2013, 08:04 ق.ظ

  با سلام واحترام .از جنابعالی صمیمانه دعوت مینمایم در برنامه آزاد بزم کلمات که به موضوع ترانه سرایی ترانه خوانی و ترانه نویسی می پردازد شرکت فرمایید .در این برنامه ترانه سرایان ، ترانه نویسان و شاعران و میهمانان گرانقدری همچون آقای دکتر یاسمی و دیگر شعرای مطرح حضور خواهند داشت .زمان برنامه روز شنبه ۲۶ مرداد ماه ۹۲ و ۲ شهریور میباشد .مکان پارک قیطریه تهران ساعت ۱۸-۱۶ ./تلفن تماس ۲۲۲۱۵۰۶۲ ./پیشاپیش حضور شما را در برنامه بزم کلمات گرامی میداریم ./منتظر دیدارتان هستیم .

  پاسخ

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد