گفتگو با ران هاوارد به مناسبت اکران فیلم جدیدش: فرشتگان و شیاطین

, , ۱ دیدگاه

گفتگو ازجان هیسکاک، دیلی تلگراف ۱۵ ماه می ۲۰۰۹

 

 

 

 

)

 

وقتی ران هاوارد کارگردانی پروژه ی فرشتگان و شیاطین، ادامه ی فیلم موفق و بحث برانگیز داوینچی کد(۲) را قبول کرد، می دانست که با دردسرهای زیادی روبرو خواهد شد. داستان در رم اتفاق می افتد و او انتظارش را داشت که کلیسیای کاتولیک همانطور که داوینچی کد را مورد غضب قرار داده بود در راه ساختن این فیلم نیز مشکل ایجاد کند. بنابراین کارگردان اسکاری به حیله هایش پناه برد.

برای انجام تحقیقات به یک تور گردشگری عمومی از واتیکان پیوست و عینک مشکی بر چشم و کلاه بیس بال بر سر گذاشت تا شناخته نشود. پس از آن با آغاز فیلمبرداری او به سراغ تمامی ترفندها و کلک هایی که در طول پنجاه سال سابقه ی بازیگری و کارگردانی اش آموخته بود رفت تا بتواند از موانع سر راهش بگذرد.

خودش می گوید: من به آنچه که با این فیلم توانستیم به دست بیاوریم افتخار می کنم. برای اینکه ما از هرگونه جلوه ی بصری ابداع شده در صد سال گذشته تا دوران دیجیتال بهره بردیم: صحنه پردازی های عظیم و ساختمانها و سبک فیلمسازی گوریلا در رم. من خیلی خوشحالم که این بیستمین فیلم من بود نه دومی برای اینکه این فیلم نیاز به برنامه ریزی دقیق و تفکر و بداهه سازیهای تصویری زیادی داشت. از نظر تکنیکی واقعا کار بزرگی بود و از نظر منطقی یک چالش سخت.

هاوارد حتا به خودش زحمت نداد تا برای گرفتن مجوز فیلمبرداری در کلیسیاها و ساختمانهای رم از واتیکان اقدام کند، برای اینکه از انزجار واتیکان از داوینچی کد و نویسنده ی آمیخته با علم و مذهب و واقعیت و داستان آن، دان براون(۳) آگاه بود.

هاوارد ۵۴ ساله که تاکنون یکبار برای کارگردانی ذهن زیبا(۴) برنده ی اسکار شده است می گوید: سیاست آنها عدم همکاری بود و ما تنها امیدوار بودیم که در رم به طور عملی مانع ما نشوند. برای بیشتر قسمتها کاری نکردند. ما اجازه ی فیلمبرداری در چندین لوکیشن مختلف را داشتیم، جاهایی که می شد کلیساها را در پس زمینه دید، اما به ما گفته شد که واتیکان خواسته است که ما از آن مکانها دور نگه داشته شویم.

گروه فیلمبرداری برای یک ماه در خیابانهای رم به کارشان ادامه دادند و بعد به لس آنجلس بازگشتند تا میدان سنت پیتر(۵)، کلیسای سیستین(۶) و پیازا ناوونا (۷) را بازسازی کنند.

اگرچه فرشتگان و شیاطین در فهرست پرفروش ها بر داوینچی کد مقدم تر بود و اولین رمانی بود که رابرت لینگدون(۸)، نشانه شناس هارواردی را معرفی می کرد اما هاوارد ترجیح داد که در نسخه ی سینمایی فیلم را به شکل دنباله ای بر داوینچی کد بسازد: تام هنکس در نقش لینگدون باز می گردد تا به جنگ انجمن مخفی شریری به نام اشراقیون(۹) برود.

این اولین باری است که هاوارد به استفاده ی مجدد از یک شخصیت و یا ساختن دنباله ای بر یک فیلم روی می آورد. خودش می گوید: پیش از این هرگز نمی خواستم که این کار را بکنم برای اینکه من همیشه به خلق دنیاهای تازه علاقمند هستم اما با این حال اگرچه رابرت لینگدون بار دیگر شخصیت اصلی داستان است اما خیلی با داوینچی کد تفاوت دارد و من هیچ وقت احساس نمی کردم که دارم دنباله ای بر آن فیلم می سازم. این فیلم ریتم متفاوتی می طلبید. این یک تریلر به تمام معنا در لفافه ی یک داستان کاملآ رمز آلود بود.

فرشتگان و شیاطین، لینگدون را در کنار کلیسا قرار می دهد در مقابله با کسانی که قصد از بین بردن آنرا دارند، اما با این حال مقامات کلیسا باز هم فیلم را غیر قابل دیدن اعلام کردند. آنها اعتراض داشته اند که داستان براون کلیسا را در برابر علم به تصویر می کشد تا جایی که کلیسا دست به قتل زنجیره ای دانشمندان می زند و برخی از سلسله مراتب در واتیکان را به نمایش می گذارد که برای رسیدن به خواسته هایشان و به دست آوردن قدرت کامل  حاضر به جنایت نیز هستند. ویلیام دونوهو(۱۰)، از مقامات بالای واتیکان همچنین اعتقاد دارد که داستان، تاریخ اشراقیون را بزرگنمایی کرده است . به گفته ی او اشراقیون تنها برای یک دهه وجود داشته اند نه یک قرن.

یک روز پیش از آعاز اکران عمومی فیلم در آمریکاست. هاوارد می گوید: بیشتر غوغاها و جنجال ها به خاطر خصومتها با داوینچی کد بود. من امیدوارم همانطور که فیلم رسوایی ها و خلافکاریهایی که کلیسا را احاطه کرده نشان می دهد، بتواند روح معنوی آنرا نیز به تصویر در آورد. من دوستان نزدیکی دارم که کاتولیکهای معتقدی هستند و من پیش از ساختن داوینچی کد با آنها صحبت کردم و خیلی برای آنها سخت بود. اما من با آنها پیش از ساختن فرشتگان و شیاطین نیز حرف زدم و آنها گفتند این رسوایی ها و سو استفاده از قدرت و جنایات بخشی از تاریخ کلیساست و شما می توانید در کتابخانه های واتیکان درباره اش مطالعه کنید. کتاب اینها را بیان می کند اما به هیچ وجه اهانت آمیز نیست.

بسیاری از آن ۴۰میلیون نفری که کتاب را خریده و خوانده ان دبدون شک با برخی تغییرات و حذفهایی که هاوارد در نسخه ی سینمایی انجام داده است مشکل خواهند داشت، اما هاوارد به هیچ وجه در این مورد پشیمان نیست. او می گوید: برای این یکی آزادی عمل بیشتری برای خودم قائل شدم. اگر تنها یک چیز از داوینچی کد یاد گرفته باشم آن هم این است که این داستانها خیلی جاه طلبانه هستند. به عنوان یک رمان خیلی خوب جواب می دهند اما برای تبدیل شدن به فیلم مجبور به خلاصه کردن آن هستی و در این مورد من می خواستم تاکید بیشتری بگذارم و بر روی برخی نکات بیشتر متمرکز شوم. احساس کردم اینبار می توانم بیشتر آزاد باشم. برای داوینچی کد همزمان دیگران داشتند درباره ی کتاب مستند می ساختند، تحلیل و پژوهش می نوشتند و اینگونه آشنا شدن کمی مرعوب کننده است. اما اینبار احساس راحت تری می کردم برای ساختن فیلمی که خودم دوست دارم ببینم.

دان براون به تازگی ماموریت سوم رابرت لینگدون را به پایان برده است: سمبل گمشده(۱۱). کتاب قرار است در سپتامبر منشتر شود. می شود به سادگی شرط بست که هاوارد و هنکس و باقی تیم فیلمسازی به زودی کارشان را آغاز خواهند کرد تا آنرا تبدیل به فیلم کنند، اگرچه هاوارد اصرار دارد که هنوز هیچ چیزی از طرح قصه نمی داند.

او می گوید: دان هیچ چیزی به من نمی گوید.می دانم که او بازگشته است و داستان عمیق تر است و بارها بازنویسی شده است. در نمایش اولیه فیلم در رم ما همه او را احاطه کرده بودیم و دایم جامش را پر می کردیم تا شاید اینگونه بتوانیم چیزی درباره ِ داستان از زیر زبانش بکشیم اما او می تواند بنوشد و با این همه کلامی حرف نزند.

 

پانوشتها:

 

۱٫         Angels and Demons

۲٫         The Da Vinci Code

۳٫         Dan Brown

۴٫         A Beautiful Mind

۵٫         St Peter’s Square

۶٫         Sistine Chapel

۷٫         Piazza Navona

۸٫         Robert Lingdon

۹٫         Illuminati

۱۰٫        William Donohue

۱۱٫        The Lost Symbol

 

فرشتگان و شیاطین(۲۰۰۹)

 

نویسندگان: دیوید کویپ، آکیوا گلدزمن/با اساس رمانی از دان براون/کارگردان: ران هاوارد

 

بازیگران:تام هنکس/اوان مک گرگور/ایلت زورر/موزیک: هانس زیمر/مدیر فیلمبرداری: سالواتوره توتینو/۱۳۸ دقیقه

محصول آمریکا- کلمبیا پیکچرز

 

 

یک دیدگاه

  1. morva

    04/14/2010, 03:36 ب.ظ

    جالب بود . من اول فیلم رو دیدم بعد کتابش رو خوندم . مقاله جالبی بود ممنون

    پاسخ

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد