سرمقاله نوروز ۸۷

, , ارسال دیدگاه

این روزها تبریک گفتن عید و نوروز و این چیزها خسته کننده ترین خوشباش عالم است.   از بس که تکراری است  و از بس که از کسانی این تبریک ها را  می شنویم که در ناراستی و دورویی شان  کمترین تردیدی نداریم. کسانی که نمی خواهند حتی یک لحظه سر به تنمان ضمیمه باشد و میگویند صد سال به از این سالها… دید و بازدیدهای اجباری و کلیشه ای ( منظورم دید وبازدیدهای درجه یک و  با عشق نیست آن درجه دوهای زورکی را میگویم) بخش بدتری از قضیه هستند. شخص بنده  خوشبختانه از هرگونه دید و بازدیدی معافم چه درجه یک و چه درجه دو

ولی چرا با همه این نمایش ها و درورویی ها این پانزده شانزده روز اینقدر خوب و دلنشین است؟ اولش اینکه تعطیل است  دوم شهرها خلوت ترند( نه شهر ما البته) سوم  همه فکر میکنند باید لباس تازه بپوشند و دست کم  تمیز باشند و هی الکی به هم لبخند بزنند و مهربان باشند. چهارم: برنامه های ویژه نوروز تلویزیون بسیار عالی و مفرح است! بخصوص مسابقه قویترین مردان که برای دیدنش لحظه شماری میکنیم ! و فیلمهای کپی رایت دار هالیوودی از تلویزیون می بینیم و محض رضای خدا یک فیلم حسابی اروپایی و مستقل آمریکایی در کار نیست .

ولی دست کم برای من هیچکدام از این ها دلیل اصلی شور و عشقم با سال نو نیست. ما ایرانی ها اگر هزار تا کاستی و مشکل داریم یک نعمت و مزیت بزرگ هم داریم و آن این است که سال نوی ما با بهار آغاز می شود. چند سالی است که  می گویند به خاطر سوراخ لایه ازون( بیچاره این سوراخ که باید جور همه مشکلهای دنیا را بکشد) فصلها کمی جا به جا شده اند و مثلا پاییز دقیقا از اول مهر نیست و کمی بعد تر است و همینجور سایر فصلها.. ولی لااقل در این شهر کوهپایه ای سبز و بارانی که ما زندگی میکنیم انگار ساعت کرونولوژیک فصلها از نوع اتمی است. خیال بد نکنید قصد صحبت از انرژی اتمی که حق ماست و شکی در آن نیست را در این شب عیدی ندارم.لااقل این چند روز خدا کند همه چیز در صلح  و عشق بگذرد . بادا که همیشه چنین باد. داشتم میگفتم که مثلا انگار به آسمان گفته اند که روز اول دی برف بباراند و اول فروردین درختها می دانند که باید شکوفه بزنند. باور کنید اینجا این جوری است. چه خوشبختیم که رو نمایی سال نوی ما با بهار است. خود فروردین که زیاد مهم نیست. فروردین شوق انتظار برای رسیدن اردیبهشت جادویی است. اردیبهشتی که باد های دل انگیزش روان آدم را پاک میکند( باز هم خیال بد نکنید. از آن نظر گفتم). تعطیلی اول بهار فرصتی است که دوستانمان را بیشتر بیینیم . دوستانی که اسیر روزمرگی و هزار بهانه برای جیم شدن و در دسترس نبودن در کل سال هستند. این فرصت کمی نیست. دور هم بنشینیم و آجیل بخوریم و شکلات و میوه و چای و اگر  اهلش هستیم سیگار بکشیم( کم بکش همیشه بکش). راستی تحقیقات اخیر نشان داده سیگار کشیدن ضرر دارد. لطفا شما سیگار نکشید!( این هم از باب توصیه های بهداشتی)

امیدوارم اگر از چهارشنبه سوری جان سالم به در برده اید تعطیلات نوروزی به شما خوش بگذرد. اگر هم جزو ایران پرستان باستانی هستید که به نام نوروز افتخار میکنید و آن را چو ن آیینی مقدس پاس می دارید این عید سعید باستانی را به شما تبریک می گوییم! خوش به حالتان که هم از تعطیلات بهاری لذت می برید و هم سرگرم انجام آیین باستانی تان هستید. عیشتان دوبل است.   هر که هستید و از هر جا چه ایرانی و چه غیر ایرانی اگر این نوشته را می خوانید بهار بر شما  شاد و  پر از عشق باد. پر از آرزوهای قشنگ پر از لبخند و مهر.. تنتان سالم باد و جیبتان پر از پول.

نکته دوم

این نخستین شماره ماهنامه اینرنتی مان  است. ما کوششمان را بر نگارش و تهیه نوشته های ارزشمند گذاشتیم نه ساختن  یک سایت خوش سر و شکل و پر از افه های مالتی مدیا . . لطفا ما را نشریه ای بدانید که به جای کاغذ روی وب منتشر می شود و به چشم یک سایت و نوشته های وبلاگی به این مجموعه نگاه نکنید…. متاسفانه از یاری خیلی ها برخوردار نشدیم. خیلی ها که انتظار کمی مهر و توجه ازشان داشتیم.خیلی ها که دست دوستی  نمی گیرند و ترجیح می دهند پسرو جاده های پیشتر رفته و صاف شده باشند.  

 اگر ما را قابل دانستید به این ماهنامه  لینک دهید و آنرا به دیگران پیشنهاد کنید. نظراتتان را با ای میل برایمان بفرستید.

 اگر  خواندن نوشته ها در این صفحات برایتان سخت است- یا به هر دلیل دیگر – می توانید هر شماره از آدم برفی ها را  به صورت یکجا و در فرمت ورد دانلود کنید.

 

هدیه نوروزی ما که فیلمی مستند و کوتاه با حجم ۱۰ مگابایت است را از دست ندهید.لینک اش اینجاست:اینجا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد