حاشیه ها و ناگفته های آدم برفی ها در سال ۸۷

, , ارسال دیدگاه

فروردین

پس از چند ماه قهر و دلچرکینی با احمد میراحسان از ایشان خواهش کردیم برای شماره نخست آدم برفی ها و به عبارتی برای افتتاحیه این سایت مطلبی بنویسد. میراحسان سه صفحه مطلب  بسیار تند و تیزعلیه  رضا کاظمی سردبیر آن روزهای آدم برفی ها نوشت.همان مطلب را آماده کردیم ولی درست یک روز قبل از شروع کار سایت میراحسان تماس گرفت و مطلبش را با مطلبی دیگر عوض کرد که اینبار دیگر خبری از آن لحن تند و تیز نبود.

بخش کوتاهی از نوشته اولیه و تند و تیز میراحسان که منتشر نشد از این قرار است: « آقای رضا کاظمی اگر قرار بر رفتارهای متعارف آدمها ی عاقل و عقل متعارف باشد من نباید به دعوت تو آری می گفتم. به هزار و یک دلیل…. ماجرای فلاش بک مجله فیلم و نوشتن تو درباره نوشته های من و بهزاد عشقی و نقد تند تو علیه بهزاد عشقی و لحن طرفدارانه ات درباره مقالاتم اولین درگیری بین ما بود. عشقی فکر میکرد من تو را وادار کرده ام که علیه او و به سود من بنویسی،اما آن نوشته به نظر من نیز معنای ناخوشایندی داشت…این ها ماند تا نوبت ورک شاپ کیارستمی شد و… خوب حالا باز دردسر دیگر … به جای اینکه به عنوان  یک دوستدار سینما باید خوشحال باشی با کوتاه بینی و شهرستانی بازی(!)  شروع به هایهو و عصبی کردن همه کردی و بعد هم مقاله ای برای مجله فیلم نوشتی که هرچند تعریف و تمجید از کیارستمی بود ولی در کمال بی انصافی علیه ورک شاپی گفته شد که خود کیارستمی آنرا از بهترین ورکشاپ هایش در میان همه کشورها دانست و چند بار نه به تعارف بلکه من که همراهش بودم می دیدم که چگونه با حیرت از سطح بالای فیلم ها و تعداد زیاد فیلمهای خوب حرف می زند.این ورک شاپ نه شغل کسی بود و نه اعتباری برای کسی. صرفا یک تلاش سینمایی بود برای شهری که همه سینماهایش تعطیل است!!!… با این وصف من قاعدتا و متعارفا نباید به روی تو نگاه بیندازم…» بنا بر آخرین اخبار  در سالی که گذشت میان استاد میراحسان  و رضا کاظمی رفاقت و دوستی حسنه ای برقرار شده و دیگر نشانی از هیچ کدورتی به چشم نمی خورد.

در شماره یک آدم برفی ها که از این جا می توانید ببینید  پرونده جالبی برای فیلم در محاق مانده سنتوری هم به چشم می خورد!!! کلا بد نیست حالا در یکسالگی آدم برفی ها نگاهی به سر و شکل و محتوای شماره یک آن بیندازید.بامزه است.

اردیبهشت

دوست خوب و کم کارمان اسفندیاراستاد یگانه در این شماره مطلبی درباره توقیف دو نشریه هفت و دنیای تصویر نوشت که مورد اعتراض برخی از دست اندرکاران این نشریه ها قرار گرفت. بخصوص مجید اسلامی پس از مشاهده این نوشته به لحن آن معترض بود و آن را افراطی چه در برشمردن نکات مثبت و چه منفی ماهنامه هفت می دانست.

در این شماره پرونده ای ویژه میشل فوکو متفکر بزرگ فرانسوی داشتیم که جز چند مطلب جدی یکی از نوشته های آن با ساختاری کولاژگونه و طنزآمیز فوکو را معرفی کرده است که اگر نخوانده اید از دستش ندهید. عنوانش است : فوکو در مشهد!!!

خرداد

یکی از جنجالی ترین نوشته های آدم برفی ها در این شماره منتشر شد.نقدی بر مستندی از امیر قادری درباره مسعود کیمیایی به اندازه کافی بازتاب داشت. چه از سوی سازنده مستند و چه از سوی برخی از شیدایان کیمیایی و امیر قادری که اعتراض و مخالفت خود را با این نوشته اعلام کردند. در همین شماره یک پرونده جذاب درباره می ۶۸ وجود دارد.

تیر

یک پرونده داغ داغ درباره عباس کیارستمی با نوشته های اریژینال از منتقدان نامدار. نوشته پرویز شهبازی درباره کیارستمی حال و هوای خاصی داشت. بعدا نتیجه همدلی این ها در فیلم عیار چهارده  و پایان بندی اش دیده شد. نوشته هوشنگ گلمکانی خطاب به عباس کیارستمی که طنز آمیز است و در واقع کنایه ای به کسانی است که او را متهم به دفاع از کیارستمی می کنند! بازتاب های زیادی داشت. یک خبرنگار فمینیست نه چندان مطرح و مهم این مطلب را در سایتش جعلی معرفی کرد و آدم برفی ها هم پاسخی درخور شان خبرنگار مذکور به ایشان حواله داد.

در این شماره روبرت صافاریان منتقد مشهور سینما، داستان کوتاهی دارد که خواندنش را شدیدا توصیه می کنیم.

مرداد

پرونده ای به یادماندنی برای نفس عمیق. پرویز شهبازی با وسواس تمام جزئیات شکل گیری پرونده را دنبال کرد و برایش خیلی مهم بود هرچند بعدا دیگر به اس ام اس های ما هم جواب نمی داد. در هر حال پرونده ای به یادماندنی بود. امیر قادری قول داده بود برای این پرونده بنویسد ولی در نهایت از این کار امتناع کرد و حتی تماس تلفنی پرویز شهبازی با او برای نوشتن مطلبی در این پرونده با امتناع سفت و سخت قادری روبرو شد. دلیل اصلی این امتناع دلخوری قادری از سایت آدم برفی ها به هزار و یک دلیل بود.

یادداشت تند و تیز دکتر جلالی فخر درباره اظهارات کارگردانان درباره منتقدان سینما از نوشته های خواندنی این شماره است.

شهریور

پرونده ای برای بیژن نجدی داستان نویس و پرونده بسیار مفصل درباره زن در هنر و ادبیات که با استقبال خوب فمینیست های عزیز روبرو شد. این شماره یکی از پربار ترین شماره های آدم برفی ها بود و دیگر هرگز چنین کیفیتی در محتوای مطالب به وجود نیامد.

نوستالژی توت فرنگی های وحشی برگمان  در این شماره یکی از مطالب ماندگار آدم برفی هاست و خواندنش اکیدا توصیه می شود.

مهر

پرونده ای به بهانه فصل آغاز مدرسه ها با خاطراتی تلخ و شیرین از مدرسه. مطلبی پیشگویانه درباره پل نیومن وقتی هنوز زنده بود. یک گالری نقاشی خیلی محشر و حسابی از یک نقاش جوان. چند نقد بر فیلم بازیهای سرگرم کننده میشائیل هانکه و پرونده ای درباره جهانی شدن و فرهنگ با مطالبی سنگین و طاقت فرسا و البته پر مغر.

مقاله چگونه منتقد سینما شدم رضا کاظمی در این شماره بازتابهای زیادی داشت و خیلی از مشتاقان نقد نویسی از آن استقبال کردند هرچند برخی هم دلخور شدند!

آبان

از این ماه سر و شکل سایت عوض شد. طراحی سایت دینامیک شد و در عوض سهولت ناشی از دینامیک شدن خیلی از امتیازهای منحصر به فرد بودن سایت از دست رفت. ولی در کل حرکتی رو به جلو بود و بازدیدهای سایت در مدت کوتاهی چندین و چند برابر شد.

آذر

مهلت شرکت در مسابقه ادبی آدم برفی ها به پایان رسید. استقبال نسبتا خوبی از مسابقه شده بود. برخی از دوستان که با یک هفته تاخیر شعر وداستانشان را فرستاده بودند بی کمترین گذشتی حذف و البته بسیار دلخور شدند.

دی

علی جعفرزاده یکی از همکاران اساسی آدم برفی ها از این ماه از آدم برفی ها جدا شد هرچند حق خود می دانست که کارت سینمای رسانه ها در جشنواره فجر را از طریق آدم برفی ها بگیرد  و گرفت و فیلم دید و البته نیم خط هم مطلب برای آدم برفی ها ننوشت. در واقع جدا شدن جعفرزاده از آدم برفی ها نه یک جدا شدن دوستانه که یک جور قال گذاشتن بود.با رفتن او بر اساس یک اصل مهد کودکی همه کسانی که از طریق او با آدم برفی ها همکاری می کردند دیگر همکاری نکردند!! (هم اکنون نیازمند یاری سبز…)

بهمن

همزمان با جشنواره فیلم فجر یکی از منتقدان سینمای ایران در چند کامنت با تعداد غیر قابل شمارشی فحش خواهر و مادر به آدم برفی ها حال داد!!! و دلیل هتاکی های بی نظیرش نظر غیر ستایشگرانه آدم برفی ها نسبت به فیلم درباره الی بود و بس. در هر حال می گویند این جهان کوه است و فعل ما ندا… امیدواریم  این دوست عزیز  بیمار وقت برگشت خوردن این دشنام ها  قابلیت جا خالی دادن را داشته باشد  و کمی روی پوست ناحیه کمر خود ورزش تقویتی انجام دهد که به آنها نیاز خواهد شد!

اسفند

در جریان جشنواره فیلم فجر موبایل رضا کاظمی که در سینمای رسانه ها گم شده بود با رهگیری مخابرات پیدا شد ومعلوم شد که دزد این موبایل مسوول …. سینما فلسطین در جریان جشنواره است که پس از تعطیلات نوروز ایشان جلب خواهند گردید و  جزئیات کار زشت این فرد بی وجدان خدمت همه شما عزیزان اعلام خواهد گردید.

نتیجه مسابقه آدم برفی ها اعلام شد. قرار بود تا پایان سال جایزه دوستان را به دستشان برسانیم که به دلیل مشکلات پیش بینی نشده و گرفتاری دادگاه و… به بعد از عید موکول شد.

شماره ویژه نوروز با حجم بالای مطالبش در سه چهار روز آخر سال بسته شد. تقریبا همه مطالبشان را دیر رساندند ولی خدا را شکر که رساندند.

سال خوبی داشته باشید. آمین.

 

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد