کتب سینمایی درباره تدوین

, , ۴ دیدگاه

 

 

 

نام کتاب : فن تدوین فیلم

نویسنده : کارل رایتس و گوین گولار

مترجم : وارزیک درساهاکیان

ناشر : سروش (۱۳۸۳)

صفحات : ۵۲۰ صفحه

توضیح : اصولاً  انتشارات سروش (انتشارات صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران) در زمینه سینما و عکاسی کتاب‌های خوبی بیرون داده است. میان اندک کتاب‌هایی که در رابطه با تدوین ترجمه و یا تالیف شده است می توان فن تدوین فیلم (ترجمه آقای وارزیک درساهاکیان) را بهترین آنان دانست. درساهاکیان که سالهاست در خارج از کشور به سر می برد از مترجمان خوب کتب سینمایی در دهه ۶۰ بود (به تازگی رمانی هم از چارلز بوکفسکی ترجمه کرده که در سوئد منتشر شده ست). نویسندگان کتاب کارل رایتس و گوین گولار هستند. کتاب انصافا کتاب کامل و جامعی است که می‌تواند منبع خوبی برای علاقمندان به تدوین باشد. نسخه‌ی اوژینال (انگلیسی)آن هم روی نت موجود است.

 

 

 

نام کتاب : تدوین فیلم و ویدئو

نویسنده : راجر کریتندن

مترجم : روبرت صافاریان

ناشر: مرکز (۱۳۸۵)

صفحات : ۳۵۶ صفحه

توضیح : این کتاب بیشتر به کسانی توصیه می شود که می خواهند فن تدوین را به صورت عملی و دستگاهی دنبال کنند نه کسانی که بیشتر به مباحث تئوریک علاقمندند. روبرت صافاریان از معدود منتقدان و نویسندگان سینمایی باسواد و فهیم‌ست که انصافاً ترجمه‌ی بسیاری خوبی هم از متن کریتیندن کرده است. به شخصه چندان از کتاب کریتندن خوشم نمی آید چون نه در مسائل فنی چندان وارد شده و نه در مباحث تئوریک. فسمت تدوین ویدئو هم تقریبا الکن مانده. در فصول آخر هم اشاراتی به چند تدوینگر برجسته سینما داشته است. نسخه‌ی اوژینال آن هم روی نت موجود است.

 

 

 

نام کتاب : در یک چشم بهم زدن

نویسنده : والتر مرچ

مترجم : بهرام دهقان

ناشر : فارابی

صفحات : ۱۴۸ صفحه

 

والتر مرچ از جمله پرآوازه ترین تدوین گران سینماست که جایزه اسکار هم برده است. اگر فیلم مکالمه (۱۹۷۴) شاهکار فرانسیس فورد کاپولا را دیده باشید متوجه می شوید که با چه تدوینگری طرف هستید. کتاب برنده جایزه اسکار توسط بهرام دهقان ترجمه شده که خودش نیز از تدوینگران مشهور سینمای ایران است(و برادر خسرو دهقان، منتقد مشهور ضد کیارستمی!). کتاب مزبور در حقیقت یک رشته سخنرانی از والتر مرچ در دانشگاه سیدنی در سال ۱۹۸۸است که تالیف شده و در آن مرچ از خاطرات و ریزه‌کاری‌های کارش می‌گوید. خواندن این کتاب به علاقمندان تدوین شدیدا توصیه می شود.

 

 

 

۴ دیدگاه

 1. عارف

  01/01/2010, 10:21 ق.ظ

  سلام چگونه میتونم کتابهای فوق را دریافت کنم -تلفن و آدرس رو برام ارسال کنیین ممنونم

  پاسخ
 2. پرويز پرندوار

  08/12/2010, 04:21 ق.ظ

  با سلام
  روش تهیه کتابهای بالا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  ممنون میشم

  پاسخ

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد