آرشیو ماهانه برای ژوئن 2014

نگاهی به «خون مقدس» ساخته‌ی آلخاندرو ژودوروفسکی

, , ۱۳ دیدگاه

خون مقدس (Santa Sangre) محصول ۱۹۸۹م ایتالیا و مکزیک، ساخته‌ی آلخاندرو ژودوروفسکی شیلیایی است. در یک آسایشگاه بیماران روانی، مرد جوانی به‌نام فنیکس (با بازی اکسل ژودوروفسکی)، خاطرات دوران کودکی‌اش را از زمانی که همراه…

خواندن نوشته →

نگاهی اجمالی به سینمای مهرجویی

, , ۱ دیدگاه

در این متن ، با تقسیم کارنامه‌ی مهرجویی به دو بخش «دیروز» و «امروز»، به نقاط ضعف اشباح خواهیم پرداخت و از دل فیلم‌های کارنامه او، اشاره خواهیم کرد که چرا اشباح نمی‌تواند دنباله موفقی بر آثار پیشین مهرجویی باشد.

خواندن نوشته →

نگاهی به «متروپل» مسعود کیمیایی

, , ۲ دیدگاه

کیمیایی به خاطره‌بازی با فیلم‌هایش مشغول است و فراموش کرده نوستالژی و ابراز ارادت به سینمای پرافتخار و بالنده‌ی دهه‌های پیشین، در کنار قصه‌ای محکم و فیلم‌نامه‌ای دارای ساختار اصولی است که معنا می‌یابد و برای مخاطب نیز ارزشمند و ستودنی می‌شود.

خواندن نوشته →

نگاهی به «زندگی جای دیگری‌است» ساخته‌ی منوچهر هادی

, , ۱ دیدگاه

طرح فیلم زندگی جای دیگری‌است یعنى مرگ آگاهىِ ناشى از بیمارى، نمونه‌های کم و بیش موفقی در سینمای جهان دارد. از نمونه‌های دم دستى مى توان از بیوتیفول ساخته‌ی آلخاندرو گونزالس ایناریتو و دوست آمریکایی…

خواندن نوشته →

ده فرمان استیون سودربرگ

, , بدون دیدگاه

قانون «دگما ۹۵» که چند فیلم‌ساز اسکاندیناوی (از جمله لارنس فون‌تریر و مارک وینتربرگ) عرضه کردند ده ماده داشت. یکی از قانون‌ها این بود که فیلم‌برداری باید در لوکیشن طبیعی و دست‌نخورده انجام شود و هیچ وسیله‌ای نباید به صحنه اضافه شود. فیلم‌برداری باید در مکانی صورت بگیرد که وسیله‌ی مورد نظر از قبل در آن‌جا قرار داشته. قانون دیگر این بود که نباید از موسیقی استفاده شود مگر این‌که به دلیلی در صحنه و هنگام رخ دادن قصه جلوی دوربین، موسیقی پخش شود… «فول فرونتال» (بی‌پرده در برابر دوربین) واکنش تأخیری استیون سودربرگ به چنین بیانیه‌ای بود.

خواندن نوشته →

حاشیه‌ی جذاب «سگدانی» تارانتینو

, , ۱ دیدگاه

در پایان فیلم یک دوئل مکزیکی بین سه شخصیت آقای سفید (هاروی کایتل) ، جو (لارنس تیرنی) و ادی بچه‌مثبت (کریس پن فقید) برگزار می‌شود که تا سال‌ها بین خوره‌های طرفدار فیلم محل مناقشه بود. آن‌ها می‌گفتند که با این‌که ادی هم تیر می‌خورد و روی زمین می‌افتد ولی معلوم نیست چه کسی به سوی او تیراندازی کرده و در واقع این راز و شاید گاف فیلم است.

خواندن نوشته →