آرشیو ماهانه برای مارس 2014

ده فیلم برتر سال

, , ۲ دیدگاه

اگر صدسال دیگر تاریخ‌نگاران سینمایی بخواهند تنها یک سه­‌گانه را به عنوان مهم­‌ترین سه­‌گانه­‌ی تاریخ سینما معرفی کنند، مطمئناً نه دست روی جنگ ستارگان خواهند گذاشت، نه داستان اسباب‌­بازی‌­ها، نه سه­‌گانه‌­ی آپارتمان پولانسکی و نه حتی پدرخوانده‌­ها. با ساخته‌­شدن پیش از نیمه­‌شب در ادامه‌­ی پیش از طلوع و پیش از غروب، سینما صاحب سه­‌گانه‌­ای شد که از حیث میزان جسارت و جاه‌­طلبی حتی یک­‌قدم فراتر از ارباب حلقه­‌ها پا نهاده است. چرا؟..

خواندن نوشته →

بهترین فیلم‌های سال: پیشنهادهای نوروزی

, , ۱ دیدگاه

این‌ها انتخاب‌های من هستند از فیلم‌های خوب و جذاب سینمای در سالی‌ که کذشت، و در ضمن می‌توانید به سلیقه‌ی خودتان بعضی از این‌ها را به عنوان فیلم‌های پیشنهادی برای گذران اوقات فراغت نوروزی در نظر بگیرید.

خواندن نوشته →

فیلم‌نامه‌ی کوتاه: قطار (نام موقت)

, , ۶ دیدگاه

پسر جوانی وارد کوپه چهار نفره‌ای می‌شود که یک پیرزن و پیرمرد (زن و شوهر) در آن نشسته‌اند. پیرمرد نگاه بدی به پسر می‌اندازد و معلوم است که از حضور او در کوپه ناراحت است. پیرزن اما مهربان است و به پسر میوه تعارف می‌کند.

خواندن نوشته →

گفتی سلام، خداحافظ را لاجرم خواهی شنید

, , بدون دیدگاه

فرض می‌کنیم دو نفر برای آخرین بار می‌نشینند روبه‌روی هم. محل قرار یک رستوران است. یک پارک. یک….چندان مهم نیست کجا. یکی از این دو نفر، آن‌که با تصمیم به پایان دادن این رابطه خواهد آمد، زودتر می‌رسد. بی‌قرار است و ناآرام؛ فرسوده از پنجه در پنجه افکندن با تصمیمی که هنوز در اتخاذش مردد مانده (اسم او را بگذاریم تردید نزدیک به یقین؟ انتخاب با شماست).

خواندن نوشته →

نگاهی به فیلم «کامیل کلودل ۱۹۱۵»

, , بدون دیدگاه

کامیل… را با لحن تلخ و تیره‌اش در قالبی که ترز آلن کاوالیه را به یاد می‌آورد، می‌توان با فیلم‌های روبر برسون از نظر سکوت طولانی، ژرفای معنوی و راستینگی خدشه‌ناپذیرشان مقایسه کرد. این از آن فیلم‌هایی است که تماشاگر را آزرده و مغموم می‌کند ولی چه می‌شود کرد؟ کار هنر گاهی بازگویی واقعیت‌های تلخ و غم‌ناک است.

خواندن نوشته →

مسأله‌ای به نام اکران نوروزی

, , بدون دیدگاه

اما شاید جذاب‌ترین رقابت اکران نوروزی در سال‌های اخیر مربوط به عید سال ۱۳۹۰ باشد. جایی که اصغر فرهادی و مسعود ده نمکی پس از حواشی اکران سال ۸۸ رو در روی هم قرار گرفتند. جدایی نادر از سیمین به لحاظ جایگاه بین المللی، موفق‌تر از درباره الی به نظر می‌رسید و اخراجی‌های ۳ با دستمایه قرار دادن جو سیاسی ناشی از انتخابات ریاست جمهوری در جامعه می‌توانست برگ برنده‌ی دیگری در دستان ده نمکی باشد

خواندن نوشته →