آرشیو ماهانه برای آوریل 2012

درباره‌ی سه فیلم قلاده‌های طلا، انتهای خیابان هشتم و گشت ارشاد

, , ۶ دیدگاه

  قلاده‌های طلا ایدئولوژی سینمایی/سینمای ایدئولوژیک شاهد طاهری در میان آثار سینمایی گاه با نمونه‌هایی روبه‌رو می‌شویم که به دلیل نوع نگاه چالش‌برانگیز و ساختار‌شکنانه خود به پدیده‌های پیرامون، ممکن است تا مرز آزاردهندگی پیش…

خواندن نوشته →

مروری بر بارتون فینک ساخته‌ی برادران کوئن

, , ۴ دیدگاه

بارتون فینک آرمان‌گرا قدرت مواجهه و رویارویی با واقعیات تلخ دنیای واقعی را ندارد و تنها راهی که برایش باقی مانده این است که به تخیلش پناه ببرد و در دنیای ساخته‌ی ذهنش زندگی کند. و چه کارکرد زیبایی پیدا می‌کند آن قاب عکس درون اتاق که پیش تر هم توجه بارتون را چندباری به خود جلب کرده بود.

خواندن نوشته →

سیدنی لومت به روایت سیدنی لومت

, , ۲ دیدگاه

وودی (آلن) خب او وودی است، پس نمی‌شود انتظار دم‌خور بودن ازش داشت ولی اسکورسیزی و بقیه‌شان چی؟ ما با هم جور نبودیم. من هرگز احساس نکردم یک جور مکتب فیلم‌سازی نیویورک وجود دارد. ما هر کدام کار خودمان را می‌کردیم.

خواندن نوشته →

گفت‌وگو با فرزاد مؤتمن و مرور هفت پرده

, , ۱ دیدگاه

سر صداها عقیقی می‌خواست هر روز سر صحنه باشد و من مخالفت کردم. چیزهای عجیبی از من خواست. از من خواست دستیار باشد. او کار خودش را در مقام فیلم‌نامه‌نویس خیلی عالی انجام داده بود. گفتم فیلم‌نامه‌نویس که دستیار نمی‌‌شود. صداها به دلیل شرایط مالی‌اش باید خیلی سریع ساخته می‌شد و به یک دستیار و برنامه‌ر‌یز حرفه‌ای و باتجربه نیاز داشتیم. این ماجرا باعث دلخوری و دوری او شد.

خواندن نوشته →