آرشیو ماهانه برای مارس 2012

نگاهی به فیلم خدمتکار ساخته‌ی تات تیلور

, , ۱ دیدگاه

گاهی اوقات فیلم‌هایی باید برای فراموش نکردن ساخته شوند. برای یادآوری حقیقتی که شاید امروز اصلاً به آن نبالیم اما تأثیر مرورِ آن حقیقت و همه‌‌ی رخداد‌ها و حاشیه‌های پیرامونش را می‌توان به شکلی غیرمستقیم…

خواندن نوشته →

سرمقاله

, , ۲ دیدگاه

یک سال دیگر هم گذشت و حالا وارد پنجمین سال فعالیت بی‌وقفه‌ی آدم‌برفی‌ها می‌شویم. تدارک خاصی برای امسال ندیده بودیم اما هم‌چنان دوستان عزیزی به ما پیوستند و با نوشته‌های‌شان این سایت را همراهی کردند….

خواندن نوشته →

بهاریه‌ای از علی جعفرزاده

, , ۱ دیدگاه

می‌خواهم انتهای این متن را باز بگذارم. مولفی شده‌ام که آگاهانه مرگ را انتخاب کرده. پای یخ چشم‌های تو. زیر تیزی زمستانی که از کلماتت بیرون می‌افتند. می‌خواهم توی خلأ رها کنم نوشته‌ام را. حالا می‌بینی!!

خواندن نوشته →

بهاریه‌ای از مهناز عظیمی

, , ۱ دیدگاه

یادتان می‌آید همین چند روز پیش یک جایی، یک گوشه‌ی تاریکی توی این شهر خیلی اتفاقی پیدای‌تان کردم؟! نشسته بودید توی یکی از این کافه‌ها، پشت همین لهستانی‌ها و بغ کرده بودید و نخ سیگار توی دست‌تان تا ته‌ش خاکستر شده بود و فرانسه‌تان یخ کرده بود…

خواندن نوشته →

بهاریه‌ای از فاطمه انصاری

, , ۱ دیدگاه

تو اولین مسافری هستی که نه‌تنها خسته نیستی، بلکه با ذوق و شوقت من را هم به جنب‌و‌جوش می‌آوری. مگر سفرت طولانی نبود؟ باید خسته باشی… اما این حرف‌ها که روی تو اثر ندارد، کار خودت را می‌کنی. سرِ وقت می‌آیی و می‌روی. سوغاتی‌هایت، سبزی و طراوت، بهتر از این نمی‌شود! باغ از تو لباس می‌گیرد، می‌پوشد و به خود می‌بالد. نه؛ این تو هستی که مثل پروانه به دورش می‌چرخی و بال می‌زنی!

خواندن نوشته →

سالی که نِکویی از بهارش پیداست

, , ۱ دیدگاه

… بعد با شوق و شوری احمقانه اصرار داشتیم تا به خوره‌ی فیلمِ کناردستی‌مان تفهیم کنیم: «این رو که می‌بینی کنارِ اصغر خودمون نشسته، جودی فاستره‌ها… همون دخترک خوش‌چهره‌ی راننده تاکسی… همون پارتنرِ دنیرو!» و جالب آن‌که خوره‌ی فیلم کناردستی هم همین حرف‌ها را باز برای خودمان تکرار می‌کرد: «این رو که می‌بینی کنار اصغر خودمان نشسته…» و همین‌طور همه‌ی تماشاگرانِ شب‌زنده‌دار، آن شب این جمله‌ها را البته با واژه‌های تازه‌تر برای هم شرح می‌دادند…

خواندن نوشته →

فیلم‌های ساندنسی سال ۲۰۱۱

, , بدون دیدگاه

در بین فیلم‌های مستقل سال ۲۰۱۱، چهار فیلم بودند که بیش از بقیه نظر نگارنده را به خود جلب کردند. فیلم‌های زمینی دیگر (مایک کاهیل)، تیراناسور (پدی کانسیداین)، مارتا مارسی می ‌مارلین (شان دارکین) و پناه بگیر (جف نیکولز). در این مطلب تنها قصد معرفی این چهار فیلم را دارم. فیلم‌هایی که می‌توانند برای مخاطبان پیگیر و سینما دوست سایت آدم‌برفی‌ها گزینه‌های مناسبی برای دیدن در تعطیلات بهار باشند.

خواندن نوشته →

ده فیلم برتر خارجی سال

, , ۹ دیدگاه

این نوشته علاوه بر این‌که می‌تواند یک لیست شخصی از فیلم‌‌های برگزیده‌ی سال تلقی شود، در وهله‌ی اول بهانه‌ای ست برای بررسی و مرور برخی از آن‌ها. حاصل کار اگرچه ممکن است طولانی شده باشد، اما به دلیل موردی بودنش، می‌تواند به شکلی مجزا خوانده شود…

خواندن نوشته →

نگاهی کوتاه به آثار سینمای جهان در سالی که گذشت

, , ۲ دیدگاه

سال ۲۰۱۱ میلادی سال غافل‌گیری‌‌ها بود؛ غافل‌گیری‌ منفی از این منظر که بسیاری از فیلم‌سازان بزرگ از جمله لارس فون‌تریه، دیوید فینچر و پدرو آلمودوار که از ساخته‌های متاخرشان انتظار بالایی می‌رفت، با ساخت یکی از ضعیف‌ترین آثار کارنامه‌ی خویش ناامیدمان ساختند.

خواندن نوشته →

نگاهی به فیلم کشتار ساخته‌ی رومن پولانسکی

, , ۳ دیدگاه

فیلم، حاصل نگاه آرام و بی دردسر رومن پولانسکی این سال‌هاست. کارگردانی که زندگی پرفراز و نشیبش مدت‌ها سوژه‌ی رسانه‌های مختلف بوده و حالا کارگردان سال‌خورده، در نگاهی هجوآلود اما آرام و موقر داستان کم افت و خیزش را با همان وسواس همیشگی برایمان به تصویر می‌کشد.

خواندن نوشته →