آرشیو ماهانه برای آوریل 2011

گفت‌وگو با لئوناردو دی‌کاپریو درباره‌ی تلقین و خواب دیدن، جزیره‌ی شاتر، ادگار هوور و پوشیدن لباس زنانه…

, , بدون دیدگاه

چیزی که برایم خیلی جذاب بود، خواندن فیلم‌نامه‌ی اریژینال بود. واضح است که این ساختار داستانی فوق‌العاده جاه‌طلبانه بود؛ به این دلیل که هم‌زمان چهار حالت ضمیر ناخودآگاه انسانی داشتید که نمایان‌گر چهار حالت خواب بودند و هرکدام بر دیگری اثر می‌گذاشتند. پیچیدگی فیلم‌نامه وقتی تکانم داد که آن را در قالب تصویری مجسم کردم. این جادوی فیلم‌سازی است.

خواندن نوشته →

نگاهی اجمالی به سینمای بلا تار

, , ۲ دیدگاه

بهانه‌ی این نوشته، نمایش جدیدترین فیلم بلا تار یعنی اسب تورین در جشنواره‌ی برلین است. هدف از این نوشته هم نگاهی اجمالی به سینمای بلا تار و سبک منحصربه‌فردش و البته نحوه‌ی برخورد با آثار این فیلم‌ساز است.

خواندن نوشته →

بیگانگان فضایی هالیوود در سیاست و اجتماع آمریکا

, , ۱ دیدگاه

تصویر مثبت یا منفی بیگانگان فرازمینی در برخی از مهم‌ترین فیلم‌های علمی – تخیلی که از دهه‌ی پنجاه تا کنون ساخته شده‌اند و سیر تحولات این ژانر تا اندازه‌ای بیانگر تحولات سیاسی و اجتماعی پنجاه‌شصت سال اخیر در غرب و شرق است.در این‌جا نگاهی به چند فیلم شاخص این ژانر در مورد تقابل انسان‌ها و بیگانگان می‌اندازیم.

خواندن نوشته →

نگاهی به فیلم آخرت ساخته‌ی کلینت ایستوود

, , بدون دیدگاه

آخرت آخرین ساخته‌ی کلینت ایستوود را اگرچه‌ نمی‌توان جزو بهترین‌های سازنده‌اش به حساب آورد اما در حد بضاعتش فیلمی تأثیرگذار و گرم از کار درآمده ‌است. فیلمی‌ است در امتداد و ادامه‌ی نگاه انسانی ایستوود به دغدغه‌های همیشگی‌اش در مورد انسان‌های برگزیده‌اش. انسان‌هایی تک‌افتاده و منزوی که در محیط‌شان پذیرفته نمی‌شوند و گویی تقدیرشان این ‌است که همدیگر را پیدا ‌کنند.

خواندن نوشته →

مصاحبه با کریستوفر نولان درباره‌ی تلقین

, , ۲ دیدگاه

اقتباس از روی کمیک‌بوک، بازسازی یک فیلم دیگر… ساختن یک دنباله، همه‌ی این‌ها کارهایی است که قبلاً انجام داده‌ام. در این مورد خاص ده سال طول کشید تا از ایده‌های اولیه به فیلم‌نامه‌ی نهایی برسم. کار کردن بر روی یک مفهوم اریژینال، آن‌جایش برای من جالب است که وقتی به آخر کار می‌رسید آن‌قدر با آن زندگی کرده‌اید و تغییرش داده‌اید که با چیزی که در ابتدا بوده خیلی تفاوت کرده است

خواندن نوشته →