مباحث تئوریک ادبی

نگاهی به جایگاه زمان در آثار ژان پل سارتر و ویلیام فاکنر

, , ۲ دیدگاه

بازی‌های زمانی در رمان با ظهور جریان سیال ذهن با نویسندگانی چون ویرجینا وولف و ویلیام فاکنر به اوج می‌رسد. مهم‌ترین رمان این سبک «خشم وهیاهو» البته در کنار اولیس از جیمز جویس باشد. فاکنر در این رمان راوی سقوط و زوال است در یک خانواده که تعمیم می‌یابد به کل جنوب آمریکا. فاکنر به زمان نگاه می‌کند و جریان آن را برمی‌شمرد. کلیتی که بدون توانایی در دخل و تصرف همواره اتفاق افتاده است و جریان دارد، بر حال تاثیر می‌گذارد و تا آینده پا به پای آدمی قدم می‌نهد.

خواندن نوشته →

نگاهی به نمایش‌نامه‌ی باغ‌وحش شیشه‌ای اثر تنسی ویلیامز

, , ۱۵ دیدگاه

بی‌شک باغ‌وحش شیشه‌ای از هر اثر دیگری به زندگی شخصی تنسی ویلیامز نزدیک‌تر  است. شخصیت‌ها ‌و تم‌های ‌اصلی داستان از درون زندگی خانوادگی از هم پاشیده‌ی ویلیامز سر بر آورده‌اند. و این گفته‌ی الیا کازان…

خواندن نوشته →

جستاری زیباشناختی به هفتگانه‌ی هری پاتر ـ بخش دوم و پایانی

, , بدون دیدگاه

هری ‌‌پاتر برای درنوردیدن سطح خوانندگان و مرزهای ذهنی و فرهنگی به ساده‌گویی و فرم روایی خطی پای‌بند است. علاوه بر آن، از سفیدخوانی متن چندان خبری نیست. باید توجه کرد که سفیدخوانی متن یا به‌عبارتی پیوند دادن مدلول‌های زبانی و مفهومی در لایه‌های زیرمتن با پی‌ریزی پایه‌های راز متفاوت است. هری ‌پاتر پر از رازورمز است؛ با ساختاری که شدیداً به ساختار رمان‌های پلیسی گرایش دارد : ولدمورت قاتل است و در رمان‌های آگاتا کریستی هم قاتلی هست.

خواندن نوشته →

جستاری زیباشناختی به هفتگانه‌ی هری پاتر – بخش نخست

, , ۱ دیدگاه

این حالت‌های خواب بیداری در هری ‌پاتر به‌نوعی با قطار «نه و سه چهارم» تداعی می‌شوند. شاگردان و جادوگران در بیرون سکوی «نه و سه چهارم» باید قانون رازداری جادوگری را حفظ کنند اما در سکو این قانون تا حدودی شکسته می‌شود ـ شخص در چرخه‌های خواب و بیداری، به‌نوعی تصاویری کوژ و فرّار می‌بیند تا به خواب عمیقتر یا مراحل دیگر خواب فرو رود (هاگواترز)

خواندن نوشته →

روانشناسی شخصیت در ادبیات کودک و نوجوان

, , ۲ دیدگاه

بررسی روان‌شناختی نحوه شخصیت‌پردازی در آثار کودک و نوجوان، از سویی به نویسنده حرفه‌ای این عرصه امکان می‌دهد که با شیوه‌های تازه‌ای برای خلق شخصیت آشنا شود و از سوی دیگر، برای منتقد دریچه‌ای دیگر…

خواندن نوشته →