به بهانه اظهارات دبیر جشنواره فیلم فجر

, , ارسال دیدگاه

 

kdzk1263374556

اوایل انقلاب این جمله شعاری در پلاکاردها و میتینگ‌ها و نشریات و اعلامیه‌های گروه‌های چپ، زیاد مورد استفاده قرار می‌گرفت: «کارگران جهان متحد شوید!» دیروز که داشتم حرف‌های صریح دبیر محترم «جشنواره فیلم فجر» و راحت شدن خیال‌شان از اینکه امسال فیلمی با موضوع طبقه روشنفکر و خیانت در جشنواره نداریم را می‌خواندم، ناخودآگاه یاد آن شعار دهان‌پرکن چپی‌ها افتادم و در شوخی با خودم با صدای بلند و لحنی تحکم‌آمیز گفتم: «روشنفکران و خیانتکاران جهان متحد (شاید هم متنبه) شوید!» در استقلال و واکسینه شدن جشنواره فیلم فجر همین بس که ورود هر گونه روشنفکر و خیانتکار به حریم آن اکیدا ممنوع است.

از قضا این شفاف‌سازی کار نیک و پسندیده‌یی است؛ واقعا سری که درد نمی‌کند را چرا دستمال ببندیم؟! دوباره حوصله داریم که شاهد واکنش و لیست سیاه حوزه هنری و اعتراض برادران انصار… و کمیسیون فرهنگی مجلس و… باشیم؟

جسارتا پیشنهاد می‌شود تا زمانی که عمر با عزت این دولت فخیمه به پایان نرسیده، کلمات و موضوعات و طبقاتی از این دست که نزدیک شدن به آنها باعث عذاب دنیوی و است را مشخص کنید تا فیلمسازان و فیلمنامه‌نویسان ما دورشان را خط بکشند. زیدی می‌گفت «مگر روشنفکری (در مفهوم درستش) چیز بدیه یا این روزها که ماشاءالله تا دلتون بخواد رفیق به رفیق نارو می‌زند و خیانت در امانت می‌شود و سری ‌بزنید به صفحه حوادث روزنامه‌ها و بخوانید حدیث مفصل از این مجمل…» به او گفتم که «باز داری سیاه‌نمایی می‌کنی، قرار نیست هر آدم مساله‌دار یا واقعیتی را که دور و برمان می‌بینیم به تصویر بکشیم و تابلو بازی راه بیندازیم.»

بله مخاطبان آشنا و ناآشنا، در چنین اوضاع و احوالی باید خوب حالی‌مان شود که «سینمای اجتماعی» تعریف خودش را دارد و لزوما باید دنیای خاکستری و غبارگرفته دور و برمان را از زاویه دید سیاستگذاران فرهنگی‌مان ببینیم. با چنین سعه‌صدر و نگاه واقع‌بینانه‌یی، قاعدتا فیلمسازانی که در جشنواره فیلم فجر شرکت می‌کنند می‌پذیرند که داوری و انتخاب در این چرخه رقابت پارامترهای مشخصی دارد. اینجا که بحث حکمیت نیست که سنگ داور مرضی‌الطرفین را بزنیم. داور و داوری در چنین جشنواره‌هایی با این‌گونه سیاست‌ها و قواعد از پیش‌ تعیین‌شده به فیلمساز هنرمند تحمیل می‌شود. یا همه این شروط و محدودیت‌ها و ترکیب مصلحت‌اندیشانه نیروی انسانی را بپذیر یا اگر فیلم و خودت مغضوب واقع شد و در معرض آسیب‌پذیری قرار گرفت، غر بیهوده نزن!

منبع: اعتماد

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد