گلی به جمال ژول ورن

, , ۲ دیدگاه

 

در تاریخ آمده که سال ۱۹۶۸ در میان هیاهوی بسیار سفینه آپولو ۱۱ به روی ماه فرود آمد . البته من آنجا نبودم و از نزدیک شاهد چنین چیزی نبودم. به صرف تصاویری که ناسا به شبکه های مختلف دنیا فرستاد تا مستقیما پخش شود چو افتاد که انسان به ماه رفته است ، البته صحت تصاویر پخش شده همواره در این سالها مورد سوال بوده است. منتقدین بر این عقیده اند که این تصاویر بازسازی شده است . عدم تکرار این سفر در سالهای بعد با وجود پیشرفت علوم و سفینه های فضایی، این علامت سوال را هر روز بزرگتر و بزرگتر می کند. بقول راجر واترز عضو گروه راک پینک فلوید «این جعلی دقیق است».

اینکه در سالهای بعد علیرغم پیشرفت تکنولوژی این سفر دیگر تکرار نشد پرسش های بسیاری  را به ذهن می آورد و این ذهنیت را تقویت می کند که این ماجرا در واقع نمایشی بود برای قدرتنمایی دروغین آمریکایی ها در برابر روسها برای عقب نماندن از قافله جنگ سرد به هر قیمت . در هر صورت دلایل ساختگی بودن این نمایش به حقیقی بودن آن می چربد.

این موضوع به عقیده من  حتی می تواند صحت تمام پروژه های به اصطلاح فضایی بعد از خود را نیز زیر سوال ببرد. بعد از گذشت ۴۰ سال افکار عمومی دارد به این نکته پی می‌برد که چه دروغ بزرگی را باور کرده است. در آن روزگار خبری از اینترنت، موبایل، دیش های ماهواره و … نبود (در میان مردم و بصورت فراگیر) و مردم بیچاره آن زمان گناهی نداشتند. تلویزیون هنوز جعبه جادویی محسوب می شد و بخصوص در این مورد واقعا ملت را جادو کرده بود!

فاصله بعید ماه تا زمین و عدم توانایی ذهن در تجزیه و تحلیل علمی و دقیق مشاهدات یکی دیگر از دلایل زودباوری ما ساده لوحان بود. حالا در این بین من بعنوان یک فرد عامی بی مطالعه نامطلع هیچ، چرا بعد از گذشت ۴۰ سال تازه ابعاد این ماجرا مشخص شده است؟ یعنی در طول این سالها یک آدم شیرپاک خورده ای پیدا نمی شد   که ذهن مردم را نسبت به این موضوع روشن سازد؟ حالا فرض می کنیم تا ۲۰ سال پیش اینترنت و تلویزیون ماهواره ای فراگیر نشده بود. بیست سال اخیر یا حداقل ۱۰ سال اخیر چطور؟ راستش از وقتی ذهنم مشغول این قضیه شده است در باره پروژه های دیگر نیز دچار تردید اساسی شده ام. پروژه هایی نظیر مریخ نورد یا تلسکوپ هابل یا فضاپیمای وویاجر یا حتی به نظرم این ایستگاههای فضایی مانند (مرحوم) میر و یا ایستگاه بین المللی فعلی همه اش می تواند بلوف باشد. البته در سالهای اخیر بشر به پیشرفت های اعجاب انگیزی در زمینه تکنولوژی رسیده است ولی اکثر این پیشرفت ها در حوزه فن آوری نانو بوده است و در حوزه ماکرو متاسفانه گاف های شدیدی رخ داده و شاید تنها ارسال ماهواره ها به مدار زمین برای پخش برنامه های تلویزیونی موفقیت آمیز بوده است. در هر حال این بدبینی حاصله بعید است حالا حالا ها از بین برود. اصلا تا خود من را نبرند روی ماه پیاده نکنند قضیه  سفر به ماه را نمی توانم باور کنم. باز گلی به جمال ژول ورن که چنین سفری را محتمل دانسته بود و فکر می کرد بشر روزی به این خواسته اش خواهد رسید ولی ژول ورن هفت تا کفن را پوساند ولی این رویا محقق نشد که هیچ، بلکه عده ای یک رویا پردازی تصویری را خواستند جای فیلم مستند به خلق ا… قالب کنند.

ما منتظریم ببینیم واقعا کی این رویا محقق می شود البته فارغ از رقابتهای سیاسی و غیره 

 

 

۲ دیدگاه

  1. نگارنده

    09/17/2009, 12:18 ب.ظ

    انوشه انصاری تا چند کیلومتری سطح زمین رفت و با کلی دردسر افتاد توی اقیانوس گرفتن اوردندش

    پاسخ

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد