گزارش اکران سینماها در تیرماه ۸۸

, , ارسال دیدگاه

فیلم های روی پردۀ سینماها در حالی به نمایش خود ادامه می دهند که بیشترشان از خردادماه اکران خود را آغاز کرده اند و تمام امید صاحبان شان به فروش این آثار در تیرماه بود. اما نمایش این فیلم ها در حالی در تیرماه ادامه پیدا کرد که ناآرامی های گسترده در شهر تهران و دیگر شهرهای بزرگ و نیز جو سیاسی حاکم بر جامعه در میان تماشاگران بالقوۀ فیلم های ایرانی دل و دماغ چندانی برای فیلم دیدن باقی نگذاشته بود. در روزهایی که تهران شاهد ناآرامی ها و راه پیمایی ها بود، بیشتر سالن های سینما در مرکز تهران و حوالی آن برای جلوگیری از بروز خطرهای احتمالی تعطیل می شدند و این موضوع روی فروش فیلم های روی پرده تأثیری مستقیم و چشمگیر گذاشته بود؛ به طوری که شورای صنفی نمایش و اکران این قول را به صاحبان و تولیدکنندگان فیلم-های روی پرده داد که در صورت پایین آمدن کف فروش آثار روی پرده، بسته به میزان استقبال تماشاگران، یک یا چند هفته ای به آن ها فرصت نمایش بیشتر داده خواهد شد. از روزهای میانی تیرماه و با آرام شدن نسبی و ظاهری مناطق گوناگون تهران و نیز پایان یافتن امتحان های دانشگاه ها و نیز برگزاری آزمون های کنکور، میزان استقبال تماشاگران از فیلم ها روز به روز افزایش پیدا کرد و با در نظر گرفتن میانگین شان به اندازه ای رسید که به میزان پیش بینی های پیش از اکران نزدیک تر شد و البته به طور تقریبی این روند فروش تا امروز ثابت مانده است و در هر روز تنها اندکی بالا و پایین می رود.

     «دربارۀ الی»، چهارمین فیلم اصغر فرهادی که پشت سرش تسحین ها و نقدها و جایزه های فراوانی است، پُر فروش ترین فیلم روی پرده در تیرماه بود که یک هفته پیش از انتخابات نمایش اش شروع شد و در همان هفتۀ نخست اکران به مرز دویست میلیون تومان فروش نزدیک شد. اما میانگین فروش روزانه اش در تیرماه با نوسان همراه بود. در روزهای پایانی خردادماه و دهۀ اول تیرماه فروش روزانۀ «دربارۀ الی» افت چشمگیری پیدا کرد؛ با این وجود باز هم پُرفروش ترین فیلم روی پرده بود. اما از نیمۀ دوم تیرماه، به ویژه در روزهای تعطیل، آمار فروش آن افزایش پیدا کرد و تا واپسین روز تیرماه نزدیک به نهصد و پنجاه میلیون تومان فروخت و پیش بینی می شود در همان روزهای ابتدایی مردادماه وارد باشگاه میلیاردی ها شود که برای چنین فیلم متفاوت و تلخ اندیشی که هیچ مؤلفۀ کلیشه ای سینمای بدنه را با خود به همراه ندارد، رقم قابل توجهی به شمار می آید و باز هم این نکتۀ مهم را به سیاست گذاران فرهنگی و فیلم سازان گوشزد می کند که با ساختن فیلم خوب هم می توان مردم را به سالن های سینما کشاند. ضمن آن که اگر فیلمِ فرهادی در همان اکران نوروزی به نمایش در می آمد و یا شاید در یک فرصت مناسب و در روزهایی آرام اکران می شد، خیلی بیشتر از این ها می فروخت. ضمن آن که بیشتر پیش بینی ها در رابطه با فروش «دربارۀ الی» در گیشه، از همان زمان جشنواره رقمی بالاتر از یک میلیارد تومان بود.

     «خروس جنگی»، فیلم کمدی مسعود اطیابی که دومین فیلم او پس از «مصائب دوشیزه» است، دو روز پیش از انتخابات اکران  خود را آغاز کرد و به دلیل شرایط اجتماعی و سیاسی حاکم بر جامعه نتوانست انتظار سازندگان اش را در گیشه برآورده کند. اما این فیلم که ستارگانی همانند رضا عطاران و مریلا زارعی و چهرۀ دیگر شناخته شده ای همانند احمد پورمخبر (پای ثابت کمدی های دو سال اخیر سینمای کشورمان) را در اختیار دارد، همانند دیگر فیلم های روی پرده در روزهای میانی تیرماه سیر صعودی فروش اش آغاز شد و در هفتۀ پایانی تیرماه میانگین فروش روزانه اش به «دربارۀ الی» نزدیک شد و در پایان این ماه از مرز نیم میلیارد تومان عبور کرد که با شرایط کنونی در جدول اکران پیش بینی می شود بتواند تا پایان نمایش عمومی اش در تهران بیش از ششصد میلیون تومان کارکرد تجاری داشته باشد.

     کاظم راست گفتار، پس از کمدی پُرفروش و البته نه چندان مطرح «عروس خوش قدم» و فیلم جنجالی «نقاب» که حاشیه های فراوانی داشت، این بار به ساخت یک کمدی دیگر دست زده و «پسر تهرونی» را بازی گروهی از ستارگان گیشه پسند سینما که در رأس شان امین حیایی قرار دارد، و به تهیه کنندگی خسرو امیرصادقی از روزهای ابتدایی تیرماه در گروه سینمایی عصرحدید به جای «پاتو زمین نذار» ساختۀ ایرج قادری به روی پرده فرستاد. «پاتو زمین نذار» هم که نتوانست انتظارها را- چه در میان منتقدان و چه در بین کارشناسان اقتصادی سینما- برآورده کند و در کنار «پنجه در خاک» یکی از کم تماشاگرترین فیلم های قادری در یک دهۀ اخیر بود، با رقم نه چندان امیدوار کنندۀ صد و سی میلیون تومان فروش در همان روزهای ابتدایی تیرماه از پردۀ سینماها کنار گذاشته شد. «پسر تهرونی» در ابتدا کم تر از «دربارۀ الی» و «خروس جنگی» می-فروخت؛ اما پس از دو هفته میانگین فروش روزانه اش به دو رقیب اصلی اش نزدیک شد؛ به طوری که در برخی از روزهای پایانی تیرماه از آن دو بیشتر فروش می کرد و ثابت کرد خیلی از مخاطبان هنوز هم از رفتن به سینما و به تماشای فیلم های ایرانی نشستن، هدف و انتظاری بیشتر از خندیدن و خوش گذراندن ندارند. هرچند که این دلیلی برای نرفتن به سمت سینمایی بهتر و متعالی تر نمی شود؛ چون نباید یادمان برود که خیلی از همین مخاطبان به تماشای «دربارۀ الی» هم رفته اند و بیشترشان عاشق فیلمِ اصغر فرهادی هم شده اند؛ اما آثاری همانند «پسر تهرونی» که دیدن شان حتی برای یک بار آن قدرها هم کاری آسانی نیست، خیلی زود از یاد همان عامۀ تماشاگران می روند. در روزهای پایانی تیرماه و از نظر فروش روزانه، «پسر تهرونی» پُرفروش ترین فیلم روی پرده بود. این فیلم توانست پس از سه هفته نمایش در تیرماه از مرز چهارصد میلیون تومان عبور کند و پیش بینی می شود با این میزان فروش، بتواند از نظر مجموع فروش جایگاهی بهتر از «خروس جنگی» در جدول فروش سالیانه برای خود دست و پا کند.

     «امشب، شب مهتابه» دومین فیلم محمدهادی کریمی، نویسندۀ فیلمنامۀ شناخته شده در این سال ها، با وجود آن که ستاره ای همانند مهناز افشار را در اختیار داشت و البته از چهرۀ عامه پسندی همانند دانیال عبادی بهره می برد که در فیلم پیشین کریمی، «غیرمنتظره»، به سینمای ایران معرفی شد و بازی اش در این دو فیلم نشان داده که بعید است بتواند آینده ای در این سینما داشته باشد، نتوانست انتظار تهیه کنندۀ مشهورش- هدایت فیلم- را برآورده کند. فیلم که یک ملودرام  عاشقانه است، از ضعف روایی فراوانی رنج می برد که بر کیفیت ساختاری اش نیز تأثیری منفی گذاشته است. شاید به همین دلیل باشد که نمایش فیلم در زمان جشنواره هم با استقبال سرد منتقدان و نویسندگان سینمایی و حتی تماشاگران جشنواره رو روبه رو شد. «امشب، شب مهتابه» هم از حال و هوای ویژۀ حاکم بر فضای اکران سینماها در تیرماه بی نصیب نبود؛ با این وجود این روزها فروش روزانه اش اندکی افزایش پیدا کرده و به نظر می رسد بتواند به مرز دویست و پنجاه میلیون تومان فروش در گیشه دست پیدا کند.

     «هرچی تو بخوای» هم که همانند «خروس جنگی» و «امشب، شب مهتابه» از دو روز پیش از انتخابات به روی پرده رفت و با توجه به حال و هوای کمدی اش و بازیگران اش پیش بینی می شد فروش خوبی را تجربه کند، کم فروش ترین اثر روی پرده بود. محمد متوسلانی، کارگردان و بازیگر کهنه کار سینمای ایران که پس از «دو روی سکه» (۱۳۷۲) فیلم دیگری نساخته و برخی از پروژه هایش همانند «سووشون» هیچ گاه ساخته نشد، فیلم واپسین اش که گویا با مشکلاتی در دریافت پروانۀ اکران روبه رو شده بود، چندان چنگی هم به دل نمی زند و البته میانگین فروش روزانه اش در گیشه گاه به کم تر از یک میلیون تومان رسیده است که رقمی ناامیدکننده به شمار می آید. با این که فرصت بیشتری به این فیلم برای ماندن بر روی پرده داده شده است، اما با فروش هفتاد میلیونی اش به نظر می رسد در هفتۀ نخست مردادماه جای خود را به «خاک آشنا»، واپسین اثر سینمایی بهمن فرمان آرا، بدهد که خیلی ها منتظر دیدن اش هستند و البته در اردیبهشت ماه یک اکران خصوصی در سینما آزادی داشت.

     بالا رفتن قیمت بلیت سینماها به تصمیم شورای صنفی نمایش هم از جنجال آفرین ترین خبرهای اکران سینماها در هفتۀ پایانی تیرماه بود که مخالفان و موافقان بسیاری داشت و هر یک با دلیل و برهان ویژۀ خودشان به تأیید یا نفی این طرح پرداختند و باید دید که آیا افزایش قیمت بلیت سینماها بر فروش فیلم ها تأثیری منفی می گذارد یا نه؟ ضمن آن که در مرداد ماه و پیش از فرا رسیدن ماه رمضان اکران نیمۀ دوم تابستان آغاز خواهد شد.

 

ارسال دیدگاه

(*) لازم، ایمیل شما منتشر نخواهد شد